foto: Vatican
W Bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi” papież Franciszek zwrócił się z gorącym apelem o pokój i jedność w obliczu podziałów trawiących współczesny świat. Wezwał do zakończenia wojen, przezwyciężenia politycznych i ideologicznych różnic oraz uznania świętości życia i rodziny. Na początku Roku Jubileuszowego zachęcił wszystkich – zarówno pojedyncze osoby, jak i narody – do stania się „pielgrzymami nadziei” i powrotu do Boga.
Jezus – Brama Zbawienia i Pokoju
Zwracając się do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra oraz do milionów osób na całym świecie, papież przypomniał, że Jezus jest „Bramą Zbawienia” otwartą dla wszystkich. „Drzwi Serca Boga są zawsze otwarte” – mówił, podkreślając, że do spotkania z Bogiem nie potrzeba żadnych formalności czy wysiłków, wystarczy tylko otworzyć swoje serce.
Franciszek, inaugurując obchody Roku Świętego poprzez otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej, przypomniał o znaczeniu tego symbolu. „Jezus jest Bramą, którą miłosierny Ojciec otworzył pośrodku historii, aby każdy mógł powrócić do domu Ojca” – powiedział, wzywając wszystkich do odwagi w przekraczaniu tej Bramy i pozostawienia za sobą sporów oraz podziałów.
CZYTAJ: Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje zwycięzców wyborów prezydenckich w 2025 roku
Apel o zakończenie wojen i konfliktów
Papież Franciszek stanowczo zaapelował o zakończenie wojen, które niosą cierpienie narodom w różnych częściach świata. „Niech zamilknie broń na udręczonej Ukrainie, w Syrii, Libii i na Bliskim Wschodzie” – błagał. Wyraził również solidarność z chrześcijańskimi wspólnotami w regionach dotkniętych konfliktami, takich jak Izrael, Palestyna czy Liban.
Ojciec Święty wskazał na potrzebę dialogu i pojednania w Afryce, szczególnie w Sudanie i Rogu Afryki, a także w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie napięcia polityczne i zbrojne dotykają m.in. Birmę.
Budowanie dobra wspólnego
Franciszek wezwał także do przełamywania murów podziałów, zarówno ideologicznych, jak i fizycznych. Wskazał na sytuację na Cyprze, gdzie przez pół wieku podział wyspy niszczy jej tkankę społeczną, oraz na kraje Ameryki Łacińskiej, takie jak Haiti, Wenezuela czy Kolumbia, gdzie konieczne są pilne działania w celu osiągnięcia harmonii społecznej.
„Niech Rok Jubileuszowy stanie się czasem budowania wspólnego dobra i odbudowy godności każdej osoby ludzkiej” – zaapelował papież, zachęcając do współpracy ponad podziałami politycznymi.
CZYTAJ: Tragedia w Kutnie: Dwoje dzieci nie żyje po zatruciu czadem
Powrót do wartości życia i rodziny
Ojciec Święty zwrócił uwagę na potrzebę odkrycia na nowo świętości życia ludzkiego oraz wartości rodziny. Przypomniał, że Jezus czeka na każdego, szczególnie na tych najbardziej odrzuconych, prześladowanych i bezbronnych. Podziękował wszystkim, którzy cicho i wiernie służą innym, wprowadzając pokój i dobro w codzienne życie.
Przesłanie nadziei
Na zakończenie papież powtórzył wezwanie do przebaczenia i otwartości na drugiego człowieka. Zachęcił także do umorzenia długów najuboższym krajom, co stałoby się konkretnym wyrazem miłosierdzia i solidarności.
„Otwórzmy Jezusowi drzwi naszych serc, tak jak On otworzył nam drzwi swojego miłosierdzia” – zakończył swoje przesłanie papież Franciszek, pozostawiając świat z nadzieją na lepsze jutro, oparte na miłości, przebaczeniu i wspólnym dążeniu do pokoju.
Komentarze