Premier o nowej koreańskiej inwestycji w Stalowej Woli

 Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezesem koreańskiej firmy SKC Wan-Jae Lee w Stalowej Woli. Szef polskiego rządu podczas uroczystości wręczył decyzję o wsparciu budowy fabryki produkującej folię miedzianą. Zakład produkcyjny powstanie w Stalowej Woli. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że inwestycja SK Nexilis będzie nie tylko bardzo dobra dla firmy, ale także dla Stalowej Woli i Polski.

foto: KPRM

Nowa koreańska inwestycja w Polsce

- To ciężka praca Polaków, połączona z poszukiwaniem najlepszych na świecie inwestorów, doprowadza do tego, że dzisiaj Polska gospodarczo wygląda zupełnie inaczej – wskazywał premier – Polacy mogą tutaj tworzyć nowe miejsca pracy oraz chcieć zostać i pracować w Polsce.

To właśnie w naszym kraju zostanie wybudowana kolejna fabryka produkująca folię miedzianą. To przedsięwzięcie pozwoli na wyprodukowanie dodatkowo 50 000 ton folii rocznie. Nowa inwestycja to miejsca pracy i rozwój okolicy, ale też działanie na rzecz środowiska. Folia miedziana to jeden z podzespołów niezbędnych do produkcji baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

- Inwestycja niewątpliwie przyczyni się do transferu technologii i rozwoju kadr. Pamiętajmy, że e-mobilność to teraz globalny trend, a Polska jest niezmiernie ważnym ogniwem w tym łańcuchu dostaw – zwrócił uwagę prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Drynda.

Skalę planowanej inwestycji podkreślił wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Paweł Kolczyński: - Około 3 miliardy złotych nakładów inwestycyjnych, kilkaset nowych miejsca pracy, nowoczesna technologia i nowoczesne rozwiązania przemysłowe to olbrzymia szansa dla Stalowej Woli i całego Podkarpacia. To największa inwestycja greenfieldowa jaka miała miejsce w zarządzanej przez nas Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej właśnie na Podkarpaciu.


Polska liderem elektromobilności w Europie


Największy w Europie zakład produkujący serce samochodów przyszłości – jego baterię – powstał u nas, w Polsce. Kolejne projekty inwestycyjne w tej dziedzinie spowodowały, że Polska stała się numerem jeden w Unii w eksporcie baterii litowo-jonowych. 

Baterie litowo-jonowe to nowa energia dla gospodarki. Elektromobilność to nie tylko postęp technologiczny, to bardziej przyjazna dla klimatu motoryzacja. To także nowy rozdział dla motoryzacji, polskiej gospodarki i rozwój cywilizacyjny.

Inwestycje tego typu wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju. – Stawiamy na nowoczesny rozwój mobilności, elektromobilności, wykorzystanie wodoru i wszelkich najnowszych technologii w zasilaniu polskiego przemysłu w czystą energię – podkreślał premier podczas spotkania.

Nowe inwestycje to rozwój Polski

Inwestycje takie jak ta w Stalowej Woli wpisują się w założenia Polskiego Ładu, wzmacniając rynek naszego kraju, dzięki zagranicznym partnerom. Polski Ład to strategiczny program rozwoju gospodarki dla dobra polskich obywateli – pracowników i pracodawców. Dzięki działaniom rządu, szybkiemu rozwojowi np. infrastruktury drogowej czy energetycznej inwestorzy świetnie odnajdują się w naszym kraju. Jak podkreślał premier, powoduje to historycznie niski poziom bezrobocia.

Komentarze