Skandal korupcyjny w Odessie: odroczenie mobilizacji za 2300 dolarów. Szef komisji lekarskiej zatrzymany

Skandal korupcyjny w Odessie: odroczenie mobilizacji za 2300 dolarów. Szef komisji lekarskiej zatrzymany

W Odessie ujawniono poważną aferę korupcyjną z udziałem przewodniczącego rezerwowego składu wojskowo-lekarskiej komisji jednego z rejonowych Terytorialnych Centrów Kompletowania i Wsparcia (TCK). Urzędnik miał przyjmować łapówki w zamian za sfałszowanie dokumentacji medycznej, umożliwiającej uniknięcie mobilizacji.


Informację o zatrzymaniu mężczyzny podała 25 marca Prokuratura Obwodu Odeskiego.

Zgodnie z ustaleniami śledczych, podejrzany zaoferował osobie zobowiązanej do służby wojskowej „pomoc” w uzyskaniu fałszywego zaświadczenia lekarskiego, które mogłoby stanowić podstawę do przyznania grupy inwalidzkiej oraz odroczenia poboru do armii.

Urzędnik zagwarantował, że sfałszowane informacje zostaną wprowadzone do państwowego systemu medycznego Helsioraz że będzie miał wpływ na decyzje komisji eksperckiej. Koszt „usługi” wynosił 300 dolarów za wstępne przygotowanie dokumentacji i kolejne 2000 dolarów za końcowe zatwierdzenie diagnozy.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę na gorącym uczynku – tuż po odebraniu łapówki w swoim biurze. Prokuratura poinformowała, że usłyszał już zarzut zgodnie z art. 368 § 3 Kodeksu karnego Ukrainy – przyjęcie korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

Obecnie trwa śledztwo mające na celu ustalenie, czy podejrzany brał udział w podobnych procederach w przeszłości oraz czy współpracował z innymi osobami.

To kolejny przykład na to, że walka z korupcją w systemie mobilizacyjnym Ukrainy wciąż trwa, a nielegalne działania mogą sięgać najwyższych szczebli administracji wojskowej.

Komentarze