Przełom w sprawie zaginięcia dwóch nastolatek: Zarzuty gwałtu i zabójstwa

Przełom w sprawie zaginięcia dwóch nastolatek: Zarzuty gwałtu i zabójstwa

Zdjęcia: asp. Jacek Sobocińsk

Po 23 latach od tajemniczego zaginięcia dwóch nastolatek, Anny K. i Marty Sz., policjanci z warszawskiego „Archiwum X” wraz z Prokuraturą Okręgową w Warszawie doprowadzili do przełomu w tej sprawie. Dzięki nowym dowodom, zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o zabójstwo dziewcząt w związku ze zgwałceniem.

Zaginięcie na festynie w 2000 roku

6 sierpnia 2000 roku w Radzyminie odbywał się lokalny festyn, na którym bawiły się 17-letnie nastolatki Anna K. i Marta Sz. Dziewczyny miały wrócić do domu o godzinie 22:30, gdzie czekali na nie rodzice. Nigdy jednak nie dotarły na miejsce spotkania. Pomimo szeroko zakrojonych działań poszukiwawczych, nie udało się wówczas ustalić, co się z nimi stało.

Postępowanie dotyczące zaginięcia i ewentualnego zabójstwa zostało umorzone w 2003 roku z powodu braku dowodów. Przez ponad dwie dekady sprawa pozostawała nierozwiązana.

Powrót do sprawy w 2023 roku

W 2023 roku funkcjonariusze Wydziału do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji ponownie zajęli się sprawą z 2000 roku. Dzięki współpracy z biegłymi, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Żandarmerią Wojskową, śledczym udało się odtworzyć przebieg zdarzeń feralnej nocy.

CZYTAJ: USIŁOWAŁ ZABIĆ BYŁĄ PARTNERKĘ

Zgromadzony materiał dowodowy wskazał, że trzy osoby miały kluczowy związek z zaginięciem i śmiercią Anny K. i Marty Sz. Mężczyźni ci byli ostatnimi osobami, które widziały dziewczyny żywe podczas festynu.

Zatrzymania podejrzanych

Kilka dni temu w Wołominie i Radzyminie policjanci, wspierani przez funkcjonariuszy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA oraz jednostkę kontrterrorystyczną z Białegostoku, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 47 i 41 lat. Trzeci z podejrzanych, 45-latek, odsiaduje już wyrok więzienia za podobne przestępstwa.

CZYTAJ: Kluczbork: Syn zabił matkę i jej partnera

Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty zabójstwa w związku ze zgwałceniem, działając wspólnie i w porozumieniu. Na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Za te zbrodnie grozi im kara nie mniejsza niż 12 lat więzienia lub dożywocie.

Sukces „Archiwum X”

Policjanci z „Archiwum X” kolejny raz pokazali, że nawet najtrudniejsze i najbardziej zagmatwane sprawy mogą zostać rozwiązane dzięki determinacji i nowoczesnym metodom śledczym. Komenda Stołeczna Policji podkreśla, że ta sprawa była wyjątkowo trudna, ale nowe podejście i współpraca z ekspertami umożliwiły ustalenie prawdy o losie zaginionych dziewcząt.

Wydarzenia te wstrząsnęły lokalną społecznością i są kolejnym dowodem na to, że sprawiedliwość może dosięgnąć sprawców nawet po wielu latach.

Komentarze