Prezydent Duda na obchodach rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek": "Boli, że odpowiedzialni nie zostali ukarani"

Prezydent Duda na obchodach rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek": "Boli, że odpowiedzialni nie zostali ukarani"

W niedzielę wieczorem prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach, składając wieniec pod Krzyżem-Pomnikiem. W przeddzień 43. rocznicy tragicznych wydarzeń z 16 grudnia 1981 roku prezydent wygłosił poruszające przemówienie, w którym wyraził ból z powodu braku odpowiedzialności tych, którzy wydawali rozkazy podczas stanu wojennego.



Prezydent przypomniał, że zomowcy, którzy pacyfikowali kopalnię "Wujek", zastrzelili dziewięciu górników, a 23 osoby zostały ranne. Była to największa tragedia stanu wojennego. "To hańba, że Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak i inni odpowiedzialni za te rozkazy nigdy nie zostali ukarani. To kompromitacja III RP" – mówił Duda, podkreślając, że krew przelana wówczas przez górników nie poszła na marne.

Prezydent wspomniał również pacyfikację kopalni "Manifest Lipcowy" z 15 grudnia 1981 roku, gdzie zomowcy otworzyli ogień do protestujących, raniąc czterech górników. Stan wojenny nazwał jednym z najtragiczniejszych aktów zniewolenia Polaków w XX wieku.

Duda przypomniał, że w pacyfikacji kopalni "Wujek" uczestniczyło ponad 2 tysiące milicjantów, zomowców i żołnierzy, wspieranych przez czołgi i transportery opancerzone. "Nie przyjechali tutaj rozmawiać – przyjechali strzelać. W szczególności pluton specjalny ZOMO, który oddał strzały" – zaznaczył.

Podczas uroczystości prezydent wyraził nadzieję, że pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń przetrwa w sercach kolejnych pokoleń. "Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym górnikom kopalni 'Wujek' i wszystkim ofiarom stanu wojennego" – zakończył swoje wystąpienie.

Rocznicowe obchody

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w poniedziałek. Rozpoczną je msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po niej uczestnicy przejdą pod Krzyż-Pomnik, gdzie odczytany zostanie apel pamięci, a delegacje złożą wieńce. Rano blisko tysiąc młodych ludzi odda hołd ofiarom, biorąc udział w "Biegu Dziewięciu Górników".

ZOBACZ: Tragiczna śmierć burmistrza Piotrkowa Kujawskiego: Zatrucie czadem przyczyną zgonu

Pacyfikacja kopalni "Wujek" pozostaje symbolem walki o wolność i godność, a pamięć o górnikach, którzy oddali życie, wciąż jest żywa w świadomości Polaków.

Komentarze