Dramatyczna noc w Cieszynie: Pożar i zawalenie się kamienicy na ul. Głębokiej

Dramatyczna noc w Cieszynie: Pożar i zawalenie się kamienicy na ul. Głębokiej

 foto: miasto Cieszyn

W nocy z soboty na niedzielę w Cieszynie doszło do dramatycznego wypadku. W kamienicy przy ul. Głębokiej 32 wybuchł pożar, poprzedzony najprawdopodobniej eksplozją gazu. W wyniku tego zdarzenia część budynku runęła, a akcja ratunkowa trwa do tej pory. Jak informują służby, trzy osoby zostały ranne, dwie są poszukiwane.

Eksplozja gazu podejrzewana jako przyczyna tragedii

Mieszkańcy Cieszyna poinformowali służby o odgłosie eksplozji, po której nastąpił pożar kamienicy. Strażacy podejrzewają, że przyczyną był wybuch gazu. Z informacji urzędu miasta wynika, że w budynku zameldowanych było 11 osób, jednak tylko dziewięciu z nich udało się potwierdzić miejsce pobytu. Dwie osoby nadal pozostają nieodnalezione.

  • „Na ten moment nie mamy możliwości wejścia do wnętrza budynku. Ze względu na zawalenie się elewacji frontowej działania prowadzone są z zewnątrz” – poinformował st. asp. Jakub Maciążek, rzecznik Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie.

Trzy osoby ranne, pięć w chwili katastrofy w budynku

Według zastępcy burmistrza Cieszyna, Przemysława Majora, w chwili zdarzenia w kamienicy mogło przebywać około pięciu osób. Jedna z nich zdołała samodzielnie opuścić budynek przed przybyciem służb ratunkowych i została przewieziona do szpitala. Pozostałe osoby są poszukiwane w gruzowisku.

  • „Sytuacja jest bardzo trudna i dynamiczna. Budynek jest niemal całkowicie zniszczony” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Wiesław Leśniakiewicz.

Strażacy walczą z czasem i zagrożeniem

Do akcji ratunkowej skierowano ponad 100 strażaków oraz 30 pojazdów specjalistycznych. Pożar został opanowany, ale trwa dogaszanie i odgruzowywanie terenu. Niestabilna konstrukcja budynku wymaga ogromnej ostrożności.

  • „Mamy zabezpieczone sąsiednie budynki, ale akcja jest bardzo niebezpieczna. Może potrwać jeszcze wiele godzin” – wyjaśnił st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Do akcji dołączyła także specjalistyczna grupa poszukiwawcza SGPR z Jastrzębia-Zdroju, która przystąpi do przeszukiwania zawalonej kamienicy, gdy tylko strażacy zakończą działania gaśnicze.

Ewakuacja mieszkańców i wsparcie dla poszkodowanych

Z sąsiednich budynków ewakuowano 17 osób, które na czas akcji znalazły schronienie w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Cieszynie. Na miejscu zapewniono pomoc psychologiczną oraz wsparcie ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Władze miasta poprosiły mieszkańców o unikanie rejonu katastrofy, aby nie utrudniać działań ratunkowych.

Utrudnienia w centrum miasta

Pożar spowodował poważne utrudnienia w ruchu drogowym. Zamknięte zostało ścisłe centrum Cieszyna, w tym wszystkie wloty prowadzące do Rynku. Miejski Zarząd Dróg prosi kierowców o korzystanie z alternatywnych tras, aż do odwołania.

Śledztwo w sprawie katastrofy

Przyczyny tragedii będą przedmiotem szczegółowego śledztwa. Jak podkreślił st. bryg. Karol Kierzkowski, wiele wskazuje na wybuch gazu, ale dokładne ustalenia wymagają analizy specjalistów.

Katastrofa w Cieszynie to tragiczne przypomnienie o zagrożeniach wynikających z eksploatacji starych budynków. Na razie służby koncentrują się na ratowaniu życia i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom.

Konsole do gier - zobacz ceny

Komentarze