Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła małpią ospę globalnym zagrożeniem zdrowia publicznego. W związku z gwałtownym wzrostem liczby przypadków w Afryce, wprowadzono najwyższy stopień alarmowy. Obecnie choroba została wykryta w 13 krajach.
foto: WHO
Małpia ospa w centrum uwagi WHO
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy stanowi poważne zagrożenie na skalę globalną. W obliczu rosnącej liczby zachorowań, szczególnie w Afryce, WHO podjęła decyzję o wprowadzeniu najwyższego stopnia alarmowego. Choroba ta, pierwotnie znana w Demokratycznej Republice Konga (DRK), obecnie szybko rozprzestrzenia się na sąsiednie kraje.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, podkreślił, że wzmożona liczba zachorowań wywołuje poważne obawy. Wskazał na pilną potrzebę skoordynowanej reakcji międzynarodowej, która mogłaby pomóc w opanowaniu rozprzestrzeniania się choroby oraz ratowaniu ludzkiego życia. "Tylko wspólne działanie może powstrzymać epidemię" – stwierdził.
Gwałtowny wzrost przypadków i zagrożenie dla zdrowia publicznego
Jak informuje agencja AP, liczba przypadków małpiej ospy wzrosła o 160% w porównaniu do ubiegłego roku, a śmiertelność związana z tą chorobą zwiększyła się o niemal 20%. W 2024 roku odnotowano już ponad 14 tysięcy zachorowań i 524 zgony w 13 krajach. To już drugi raz w ciągu dwóch lat, kiedy WHO ogłosiła chorobę globalnym zagrożeniem zdrowia publicznego.
ZOBACZ TEŻ: 7-letni chłopiec zmarł w szpitalu. W jego rączce lekarz znalazł list do rodziców
Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Africa CDC) również uznały małpią ospę za poważne zagrożenie zdrowia dla całego kontynentu. Choroba, która pierwotnie była ograniczona do DRK, obecnie pojawia się coraz częściej w innych częściach Afryki.
Objawy małpiej ospy
Małpia ospa przenosi się głównie przez bliski kontakt, a dzieci są szczególnie narażone na zakażenie. Objawy przypominają grypę i obejmują gorączkę, bóle głowy i mięśni, a także charakterystyczne zmiany skórne w postaci ropnych krost. Ze względu na podobieństwo do ospy wietrznej, diagnoza może być utrudniona.
W odpowiedzi na tę sytuację, WHO apeluje o globalną współpracę, aby powstrzymać rozwój epidemii oraz zminimalizować jej skutki dla zdrowia publicznego na całym świecie.
Komentarze