Wybory prezydenckie 2025: PKW ogłasza rekordową liczbę kandydatów

Wybory prezydenckie 2025: PKW ogłasza rekordową liczbę kandydatów

W piątek, 4 kwietnia, o godzinie 16:00 upłynął termin zgłaszania kandydatur w tegorocznych wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalną listę osób ubiegających się o najważniejszy urząd w państwie. W tym roku aż 17 kandydatów wyraziło chęć walki o fotel prezydenta – to najwyższy wynik od 1995 roku.

Zgodnie z procedurami, każdy kandydat musiał zgromadzić co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia. Choć PKW zarejestrowała dotąd 11 osób, pozostałe nazwiska nadal czekają na formalne zatwierdzenie.

Kto powalczy o prezydenturę?

Na liście zgłoszonych znajdują się zarówno znani politycy, jak i osoby spoza głównego nurtu politycznego. O reelekcję nie ubiega się obecny prezydent, co otwiera drogę do zmiany na najwyższym szczeblu władzy.

Wśród już zarejestrowanych kandydatów znajduje się m.in. Sławomir Mentzen z Konfederacji, który jako pierwszy spełnił wszystkie wymagania formalne i zebrał 250 tysięcy podpisów. Prawdziwym rekordzistą okazał się jednak Rafał Trzaskowski – kandydat Koalicji Obywatelskiej i prezydent Warszawy, którego poparło ponad milion obywateli.

Jeszcze większą liczbę podpisów – ponad 1,3 mln – zgromadzono na rzecz Karola Nawrockiego, prezesa IPN i kandydata wspieranego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Do wyścigu o urząd głowy państwa dołączyli również m.in.: marszałek Sejmu Szymon Hołownia (400 tys. podpisów), wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat (419 tys.), poseł Adrian Zandberg (180 tys.), ekonomistka Joanna Senyszyn oraz Artur Bartoszewicz, który zebrał 160 tys. podpisów głównie przez internet.

Zgłoszeni zostali również Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców (100 tys. podpisów), Grzegorz Braun (170 tys.), a także Maciej Maciak, Marek Jakubiak, Dawid Jackiewicz, Wiesław Lewicki, Romuald Starosielec, Paweł Tanajno i Krzysztof Stanowski – choć nie wszyscy z nich zostali jeszcze oficjalnie zatwierdzeni.

Kiedy odbędą się wybory?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana została na 18 maja 2025 roku. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska wówczas ponad 50% głosów, druga tura odbędzie się 1 czerwca.

Warto przypomnieć, że w ostatnich wyborach prezydenckich w 2020 roku zarejestrowanych było 11 kandydatów. Tegoroczna liczba zgłoszeń bije więc rekord, którego nie udało się pobić od wyborów z 1995 roku, kiedy to startowało 13 osób.

Debaty i kampania

Przed majowym głosowaniem zaplanowano debatę kandydatów, którą wspólnie mają zorganizować trzy największe stacje telewizyjne: Polsat, TVP oraz TVN. Będzie to okazja, by Polacy mogli bezpośrednio porównać programy wyborcze oraz osobowości kandydatów.

Wszystkie szczegóły dotyczące kampanii, debat oraz sylwetek kandydatów będą na bieżąco prezentowane w raporcie specjalnym poświęconym wyborom prezydenckim 2025.

Komentarze