Duży pożar nielegalnego składowiska opon. 170 strażaków walczy

 Kilkanaście godzin może jeszcze potrwać gaszenie pożaru dużego składowiska opon w Raciniewie (woj. kujawsko-pomorskie) – poinformował w sobotę rzecznik KW PSP w Toruniu mł. bryg. Arkadiusz Piętak. Ogień pojawił się w piątek wieczorem W akcji bierze obecnie udział ponad 60 zastępów strażaków.

foto: 
OSP Unisław
 

To niezwykle trudny pożar na terenie o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych. Cały czas płoną opony, wydziela się gęsty dym. Tego typu pożary należą do najtrudniejszych, bowiem w miejscach, w których udaje się opanować ogień pojawiają się nowe jego zarzewia - mówi rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu Arkadiusz Piętak.
 

Na miejsce akcji sprowadzone zostały cysterny do wody z Bydgoszczy i Włocławka oraz cysterny ze środkiem pianotwórczym z Szubina i województwa pomorskiego, a także kontener z Torunia z dodatkowym sprzętem ochrony układu oddechowego.

Strażacy cały czas sprawdzają jakość powietrza w okolicy, a dzięki specjalistycznym systemom i sprzętowi wiedzą, czy chmura dymu unosząca się nad miejscowością jest szkodliwa i jak bardzo jest szkodliwa.

Wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz powiedział, że składowisko jest nielegalne, od dawna zwracano uwagę na to, iż jest za duże. Dodatkowo składujący opony przedsiębiorca był karany finansowo (2,5 mln zł kary).

źródło: TvpInfo/ Rmf24/ PolsatNews/WPKomentarze