Iga Świątek wygrała finał Rolanda Garrosa. Politycy gratulują

Iga Świątek wygrała tegoroczny turniej Rolanda Garrosa, zwany też French Open. Polka zdobyła swój trzeci tytuł w karierze, pokonując w decydującym meczu Czeszkę Karolinę Muchovą. To historyczne zwycięstwo, które wzbudziło ogromne zainteresowanie i zasłużone gratulacje dla młodej polskiej tenisistki.

Spotkanie między Igą Świątek a Karoliną Muchovą było starciem dwóch utalentowanych zawodniczek, które miały za sobą już kilka spotkań. Polka od dłuższego czasu nie była w stanie pokonać Czeszki, ale tym razem udało się złamać tę passę. Pierwszy set należał do Świątek, która pewnie wygrała go wynikiem 6:2. Drugi set był bardziej wyrównany, a Muchova zdołała odrobić straty i zwyciężyć 7:5. W trzecim secie Iga Świątek jednak odzyskała przewagę i triumfowała 6:4, zapewniając sobie tytuł mistrzowski.

Karolina Muchova, 26-letnia tenisistka z Czech, miała wspaniałe występy w turnieju. Pokonała m.in. drugą zawodniczkę rankingu WTA, Arynę Sabalenkę, w półfinale. Finał French Open był dla niej debiutem, co czyni jej osiągnięcie jeszcze bardziej godnym podziwu. Muchova ma na swoim koncie międzynarodowy tytuł Korean Open oraz półfinał Australian Open 2021.

Po zakończeniu meczu, gratulacje dla Igi Świątek spłynęły ze wszystkich stron. Politycy nie szczędzili słów uznania dla tej wybitnej sportsmenki. Premier Mateusz Morawiecki określił to zwycięstwo jako kolejne zdobycie Paryża, podkreślając dominację polskiej tenisistki na kortach Rolanda Garrosa. Prezydent Andrzej Duda nazwał sobotę "wielkim dniem polskiego tenisa w Paryżu" i podkreślił znaczenie tego osiągnięcia dla polskiego sportu. Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, również złożył gratulacje, nazywając Świątek "wielką" i żartobliwie witając wszystkich na "POLAND Garros".

To jednak nie pierwsze sukcesy Igi Świątek na tym turnieju. Wcześniej, w 2020 roku, zdobyła swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy, pokonując w finale Sofię Kenin. Rok później, w 2022 roku, sięgnęła po kolejne zwycięstwo, pokonując Coco Gauff. Tegoroczne zwycięstwo stanowi więc potwierdzenie dominacji polskiej tenisistki na kortach Rolanda Garrosa.

Iga Świątek udowadnia, że jest jedną z największych gwiazd światowego tenisa. Jej talent, determinacja i profesjonalizm wzbudzają podziw zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej kolejne zwycięstwo na French Open cementuje jej pozycję jako jednej z najlepszych tenisistek na świecie. Polska ma powody do dumy z tej młodej i utalentowanej sportsmenki, która w tak krótkim czasie osiągnęła już tak wiele. Czekamy z niecierpliwością na kolejne jej sukcesy i dalszą karierę, która zapowiada się wyjątkowa.