Przekazanie ponad 250 tyś. szczepionek z Polski dla Uzbekistanu

 Ponad 250 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 dla Uzbekistanu wyleciało dziś z Warszawy do Taszkentu. Darowizna szczepionek to wyraz solidarności z ważnym partnerem Polski w Azji Centralnej.


fot. MSZ 

Walka z pandemią COVID-19 to wyzwanie globalne. Współpraca międzynarodowa i globalna solidarność są kluczowe w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Polska od wybuchu w 2020 r. pandemii COVID-19 w geście solidarności wspiera pomocą państwa w potrzebie: wysyłamy sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej, ekipy medyków, realizujemy także projekty rozwojowe, których celem jest niwelowanie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą pandemia.

W codziennej walce z pandemią niezmiernie ważny jest równy i bezpieczny dostęp do szczepień. Niestety, wiele państw na świecie wciąż doświadcza niedoboru szczepionek. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób w skali globalnej jest w interesie nas wszystkich, dlatego Polska zdecydowała o podzieleniu się posiadanymi zasobami z partnerami zagranicznymi w potrzebie. Uzbekistan to kolejne państwo, które możemy wesprzeć w realizacji programów szczepień.

Darowizna dla Uzbekistanu dodatkowo odzwierciedla stan bliskich relacji dwustronnych, których najlepszym wyrazem w ostatnim czasie była współpraca przy ewakuacji z Afganistanu. Zrealizowana pod koniec sierpnia operacja, dzięki której bezpiecznie ewakuowano do Polski ponad 1200 osób (w tym sześciu obywateli RP), była możliwa także dzięki wsparciu i życzliwej postawie Uzbekistanu. Polskie samoloty wojskowe wykonywały loty wahadłowe między Kabulem a miastem Nawoi w Uzbekistanie, skąd następnie ewakuowane osoby transportowane były do Polski na pokładzie samolotów LOT. Współpraca między Uzbekistanem a Polską w tej sprawie to ważny przejaw międzynarodowej solidarności w kryzysowej sytuacji.

Komentarze