Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Niemiec

Prezydent RP Andrzej Duda odbył dziś 50-minutową rozmowę telefoniczną z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Głównym tematem był atak hybrydowy reżimu Aleksandra Łukaszenki na wschodnią granicę Unii Europejskiej. Prezydent Duda szczegółowo opisał sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz działania zapobiegawcze podjęte przez nasze władze. 

foto: PP

Obaj rozmówcy byli zgodni w ocenie prowadzonej przez Łukaszenkę polityki wykorzystywania ciężkiej sytuacji ludzi z Bliskiego i Środkowego Wschodu do akcji przeciwko Europie.

Prezydent Steinmeier określił tę politykę jako niegodną i zasługującą na potępienie. Potwierdził też stwierdzenia zawarte w wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, który podczas dzisiejszego spotkania szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego powiedział, że Niemcy „nie pozostawią naszych polskich przyjaciół samych sobie w tym codziennym zagrożeniu i wyzwaniu związanym z instrumentalizacją niewinnych uchodźców wzdłuż granicy zewnętrznej Unii”.

Obaj prezydenci zgodzili się co do potrzeby bliskiej koordynacji działań w tej sprawie, zarówno pomiędzy Polską i Niemcami jak i w ramach UE.  Komentarze