Rozmowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem

 Musimy wspólnie wywierać presję na Komisję Europejską, aby zapewniła realizację zobowiązań firm farmaceutycznych, które dostarczają szczepionki - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem. Szefowie rządów Polski i Szwecji rozmawiali także m.in. o wyborze Sekretarza Generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)

foto: KPRM

Wybór Sekretarza Generalnego OECD – dwie kandydatury

Rozmowa premierów Polski i Szwecji  odbyła się z inicjatywy strony szwedzkiej przed ostatnią fazą wyborów nowego sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD). Kandydatką Szwecji jest Cecilia Malmström, była szwedzka komisarz UE do spraw handlu oraz spraw wewnętrznych. Drugim kandydatem na to stanowisko jest - zgłoszony przez Australię - Mathias Cormann.

Znam p. Malmström, niejednokrotnie z nią rozmawiałem i znam jej program. To będzie trudny wybór, ponieważ programy obu kandydatów mają wiele wspólnych, ważnych dla nas elementów

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na przykład zwalczanie funkcjonowania rajów podatkowych. Istotne jest dla nas również zapewnienie równowagi geograficznej krajów, skąd pochodzą osoby pełniące najważniejsze funkcje w OECD

– wyliczał szef polskiego rządu.

Sytuacja w Rosji i na Białorusi

Premierzy rozmawiali również o polityce wobec Rosji i Białorusi. Podkreślili, że oba kraje, które zainicjowały Partnerstwo Wschodnie, dalej łączy wspólna ocena sytuacji za naszą wschodnią granicą. Zgodzili się, że zatrzymanie Nawalnego oraz represje wobec społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi daje nam więcej argumentów w prezentowaniu wspólnego stanowiska na forum państw Europy Zachodniej.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska cały czas wspiera społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. Zaapelował także do premiera Szwecji o wspólne wywarcie presji na Komisję Europejską, aby jak najszybciej opublikować plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi.

Podczas sobotniej rozmowy telefonicznej premier Polski wyraził także współczucie wobec wszystkich rannych po ataku nożownika w szwedzkim mieście Vetlanda.

Jedna z tiktokerek prowadząc live na TikToku miała krzyczeć i uderzać dziecko. Kiedy zwrócono jej uwagę zaczęła wyzywać komentujących od ku…, po czym usunęła nagranie.

Opublikowany przez Głos Wojewódzki Poniedziałek, 8 marca 2021

Komentarze