Premier w Sejmie: Jesteśmy za silną Polską w silnej Europie, ale nie damy się szantażować

Polska odrzuca mechanizm warunkowości w budżecie Unii Europejskiej. Nie akceptujemy uznaniowych przepisów, które są oparte na arbitralnych i politycznych kryteriach. Ich przyjęcie może doprowadzić do stosowania podwójnych standardów i odmiennego traktowania państw UE. Nasz kraj opowiada się natomiast za równością wszystkich państw wobec prawa oraz przestrzeganiem unijnych traktatów.

Fot. Adam Guz / KPRM

UE musi opierać się na fundamencie prawa

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, przyjęcie rozporządzenia w sprawie warunkowości, które mogłoby być dowolnie interpretowane, groziłoby na późniejszych etapach rozpadem Unii Europejskiej.

„UE musi się opierać na fundamencie prawa i pewności prawa. Bez tej zasady, Unia Europejska będzie tylko mechanizmem podejmowania arbitralnych decyzji przez eurokratów, a de facto przez europejską oligarchię” – podkreślił szef rządu. Mówimy głośne “tak” dla UE, ale głośne “nie” dla karcących nas – niczym dzieci – mechanizmów, które nierówno traktują Polskę i inne kraje UE – dodał.

Unia Europejska czerpie z członkostwa Polski wiele korzyści

Od strony gospodarczej Unia Europejska to zbiór państw, które są związane dwustronnymi zależnościami. UE czerpie z członkostwa Polski w wiele korzyści. Ok. 2 mln Polaków wyjechało z naszego kraju i pracuje u naszych partnerów w UE. Inną korzyścią jest np. swoboda przepływu kapitału.

„Nie może być tak, że są francuskie sklepy, holenderskie firmy i niemieckie media, a polskim transportowcom odmawia się traktatowej zasady świadczenia usług. Chcemy, by UE była mechanizmem sprawiedliwym” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
 Polską i unijną racją stanu jest dbać o to, żeby europejskie zasady i wartości były przestrzegane– wyjaśnił.

UE jest wielka, kiedy jest Europą Ojczyzn

Jak podkreślił premier, Unia Europejska jest wielka, kiedy jest Europą Ojczyzn i kiedy potrafi współpracować.

„Drzwi UE powinny być otwarte dla wszystkich. Powinien być szacunek dla różnorodności dotyczącej np. modeli fiskalnych czy sprawiedliwości” – zaznaczył szef rządu. „Dlatego też walczymy jednocześnie o Polskę oraz o przyszłość UE. Walczymy o dobry budżet, ale i o zasady oraz wartości” – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Uchwała w sprawie budżetu UE

Szef rządu poinformował, że przedstawi Sejmowi uchwałę dotyczącą stanowiska Polski w sprawie unijnego budżetu.

„Z tą uchwałą będą mogli się zapoznać Polacy. Wtedy będzie wiadomo, jakie mechanizmy służą utrwalaniu UE, a jakie grożą jej rozpadowi” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Jesteśmy za silną, zasobną Europą. I za silną Polską w silnej Europie” – dodał.


Komentarze