FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Francja wprowadza oficjalny zakaz sprzedaży żywności zawierającej E171


We Francji wprowadzano zakaz sprzedaży środków spożywczych zawierających wybielający dodatek E 171 (dwutlenek tytanu – TiO2). Czy produkty z rakotwórczym dodatkiem trafią na półki polskich sklepów?
foto: Instytut Ochrony Praw Konsumentów
Rozporządzenie o zakazie zostało wydane 17 kwietnia br. przez francuskiego ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire oraz Ministerstwo Przemiany Ekologicznej i Solidarnej po analizie wyników badań przeprowadzonych przez francuski Narodowy Instytut Badań Rolniczych INRA, które sugerują, że stosowanie dodatku dwutlenku tytanu w żywności prawdopodobnie wywołuje efekt inicjujący i promujący wczesne etapy zmian prowadzących do powstania nowotworu jelita grubego. 

Zakaz wejdzie w życie 1 stycznia 2020 i będzie obowiązywał przez rok. Przez ten czas Komisja Europejska będzie mogła przeprowadzić analizę zidentyfikowanego we Francji zagrożenia dodatkiem E171, aby rozszerzyć ten zakaz na wszystkie kraje europejskie, zmodyfikować go lub uchylić.
– Przepisy, które mają chronić francuskich konsumentów przed produktami z niebezpieczną substancją są radykalne i nie przewidują jakichkolwiek okresów przejściowych dla producentów i dystrybutorów żywności. Muszą oni do końca tego roku wyeliminować z rynku francuskiego wszystkie produkty spożywcze zawierające E171. Obawiamy się, że jeśli podobny zakaz nie zostanie wprowadzony w Polsce to produkty te mogą zostać wytransferowane przez międzynarodowe sieci handlowe do sklepów w Polsce – mówi Klaudia Anioł, prezes fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów.

Instytut w najbliższych dniach zwróci się do Generalnego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia z prośbą o analizę zagrożenia i ewentualne wprowadzenie w drodze rozporządzenia zakazu identycznego do tego, który od 1 stycznia 2020  będzie chronić konsumentów we Francji przed rakotwórczym dodatkiem do żywności.  – To typowa sytuacja, kiedy postęp w badaniach naukowych powinien determinować wprowadzanie przepisów, które będą chronić konsumentów przed zidentyfikowanymi zagrożeniami zdrowotnymi, nawet jeśli kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu były one jeszcze nieznane – mówi Klaudia Anioł z Instytutu Ochrony Praw Konsumentów.
E171 to oznaczenie dwutlenku tytanu TiO2 (inna nazwa: dwutlenek tytanu) wykorzystywanego w żywności głównie w postaci nanocząsteczek jako barwnik wybielający produkty. Substancja jest stosowana do produkcji m.in. słodyczy, gum do żucia, lukrów, galaretek, dżemów, lodów, ciastek, batoników, sproszkowanych koncentratów, napojów mlecznych, tabletek słodzących.

Dwutlenek tytanu jest głównie stosowany w przemyśle chemicznym do produkcji farb, lakierów. Tylko niewielka część światowej produkcji tej substancji jest używana w przemyśle kosmetycznym (pod nazwami CI 77891, biel tytanowa) i spożywczym (pod nazwą E171). Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) klasyfikuje dwutlenek tytanu jako substancję rakotwórczą z grupy 2B, co oznacza, że „prawdopodobnie ma rakotwórcze działanie dla ludzi”.
Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie francuskiego Narodowy Instytut Badań Rolniczych INRA zostały opublikowane w 2017 roku w magazynie Nature. Po ujawnieniu ostrzeżeń naukowców członkowie związku zawodowego zrzeszającego około 97% francuskich cukierników zobowiązali się do dobrowolnego wyeliminowania  w ciągu 2 lat substancji E171 ze składu swoich wyrobów.
 KONFLIKT INTERESÓW: Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów jest organizacją niezależną. Nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest powiązana finansowo lub organizacyjnie z przemysłem, a w szczególności z przedsiębiorstwami branży spożywczej w (m.in. producentami lub dystrybutorami suplementów diety), kosmetycznej lub farmaceutycznej.
źródło: Instytut Ochrony Praw Konsumentów
« PREV
NEXT »

Popularne