Zabójstwo Jána Kuciaka: Parlament Europejski wzywa UE do przeprowadzenia własnego śledztwa - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

piątek, 16 marca 2018

Zabójstwo Jána Kuciaka: Parlament Europejski wzywa UE do przeprowadzenia własnego śledztwa

Europol powinien być w pełni zaangażowany w śledztwo w sprawie zabójstw słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej – ocenili uczestnicy debaty w Parlamencie Europejskim.


zdjęcie: ndependent.co.uk
W trakcie środowej debaty, która odbyła się w reakcji na zabójstwo słowackiego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírowej w PE, wskazywano, że UE powinna lepiej chronić swoich dziennikarzy i sygnalistów.

Posłowie wezwali do przeprowadzenia „niezależnego, międzynarodowego i drobiazgowego dochodzenia”, które doprowadziłoby sprawców przed sąd. Wezwali do poprawy przepisów zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym tak, aby zapewnić w wyższym niż dotychczas stopniu bezpieczeństwo dziennikarzom, blogerom i informatorom.

Podczas debaty posłowie odnieśli się do doniesień Jána Kuciaka na temat podejrzeń niewłaściwego wykorzystania funduszy UE na Słowacji oraz potencjalnych powiązań między zorganizowanymi grupami przestępczymi a słowackimi politykami. Chodzi głównie o ustalenia, które dziennikarz zawarł w swoim ostatnim, opublikowanym pośmiertnie artykule.

Posłowie chcą w tej sprawie dogłębnego dochodzenia z udziałem OLAFu (urząd UE ds. zwalczania nadużyć finansowych). Zaapelowali też do Komisji Europejskiej o wznowienie publikowania rocznych sprawozdań UE na temat zwalczania korupcji w państwach członkowskich.

Podsumowaniem debaty będzie rezolucja, która zostanie poddana pod głosowanie na kolejnej sesji plenarnej w Strasburgu 16-19 kwietnia.

Przewodniczący PE Antonio Tajani zdecydowanie potępił morderstwa. Zaapelował o gwarancje wolności prasy i wezwał władze słowackie do ujawnienia prawdy.

kic/kurier.pap.pl
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne