USA apeluje o szybkie przyjęcie Szwecji do NATO

 Biały Dom ogłosił swoje poparcie dla szybkiego wejścia Szwecji do NATO po ratyfikacji przez turecki parlament. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan zaznaczył, że członkostwo Szwecji w Sojuszu jest priorytetem dla administracji prezydenta Bidena, uzasadniając to potencjalnym wzmocnieniem bezpieczeństwa i siły Sojuszu.

foto: CNN


Biały Dom ogłosił, że Stany Zjednoczone popierają wejście Szwecji do NATO tak szybko, jak to tylko możliwe, po ratyfikacji przez turecki parlament akcesji tego kraju do Paktu Północnoatlantyckiego. W rozmowie z szwedzkim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan wyraził zadowolenie z postępu i podkreślił, że członkostwo Szwecji jest priorytetem dla administracji prezydenta Bidena.

Sullivan podkreślił, że Szwecja, jako silny partner wojskowy, przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa Sojuszu, co jest kluczowe dla interesów Stanów Zjednoczonych. Wpis na platformie X Białego Domu zawierał deklarację o silnym wsparciu USA dla procesu integracji Szwecji z NATO oraz podziękowania za zaangażowanie Turcji w ten proces.

"Dla prezydenta Bidena to ważny priorytet. Szwecja to silny, zdolny partner wojskowy, którego członkostwo w NATO uczyni USA i Sojusz bezpieczniejszym i silniejszym" - dodał Sullivan.

Rozmówcy omówili również inne kwestie bezpieczeństwa, takie jak wsparcie dla Ukrainy w obliczu sytuacji na wschodnich rubieżach, ataki rebeliantów jemeńskich na statki na Morzu Czerwonym oraz pilna potrzeba zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy.

Decyzja tureckiego parlamentu o ratyfikacji szwedzkiej akcesji do NATO była wynikiem kilkumiesięcznych opóźnień, częściowo związanych z negocjacjami dotyczącymi sprzedaży samolotów F-16 i modernizacji starszych maszyn tego typu. Choć administracja USA zaprzeczała oficjalnie, że te dwie kwestie są ze sobą powiązane, przedstawiciel administracji sugeruje możliwość ogłoszenia decyzji w tej sprawie w ciągu kilku tygodni.

Warto zaznaczyć, że po zgodzie tureckiego parlamentu jedynym państwem, które jeszcze nie ratyfikowało decyzji o szwedzkim członkostwie w NATO, są Węgry. Węgierski premier Viktor Orban zaprosił swojego szwedzkiego odpowiednika Ulfa Kristerssona do "negocjacji" w sprawie przystąpienia do Sojuszu. W związku z tym rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powstrzymał się od komentarza, podkreślając jedynie wcześniejsze zobowiązania Węgier w tej sprawie.

Komentarze