IMGW alarmuje: nadchodzi wichura. Tylko jedno województwo będzie bezpieczne

 Cyklon Jitka ma coraz większy wpływ na pogodę w Polskę. W najbliższych godzinach wiatr ma się szybko nasilać i w wielu miejscach osiągnie niebezpieczne wartości, miejscami nawet powyżej 100 km na godz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niemal dla całego kraju wydał alerty przed wichurą. Tylko jedno województwo będzie bezpieczne.

foto: LP

  1. Najsilniejszego wiatru dziś i w nocy ze środy na czwartek należy spodziewać się w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, częściowo kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Do godz. 3 obowiązują tam pomarańczowe ostrzeżenia w związku z prognozowaną wichurą o średniej prędkości do 55 km na godz., w porywach do 90 km na godz., a w strefie nadmorskiej aż do 110 km na godz.

W głębi kraju do czwartkowego poranka będą ważne ostrzeżenia pierwszego stopnia. Synoptycy spodziewają się tam średniej prędkości zachodniego i południowo-zachodniego wiatru do 35-40 km na godz. i porywów do 85 km na godz., tylko na Lubelszczyźnie do ok. 75 km na godz. Co więcej, meteorolodzy nie wykluczają podniesienia stopnia alertu. Jedynym województwem, w którym groźna wichura nie powinna dziś wystąpić, będzie podlaskie.

Bardzo szybkiemu topnieniu pokrywy śnieżnej, która zwłaszcza na Podlasiu jest wysoka i w Białymstoku osiąga 21 cm, a w Suwałkach 26 cm, sprzyjać ma dodatnia temperatura do 6 st. C, porywisty wiatr i występujące opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, do 10-15 mm.


Komentarze