Niespokojnie na granicy polsko-białoruskiej: 87 cudzoziemców próbowało przedostać się do Polski

 Odnotowano 87 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w ciągu ostatniej doby. Straż Graniczna zatrzymała cudzoziemców z Jemenu, Egiptu i Kamerunu, a także trzy osoby pomagające w nielegalnym przekraczaniu granic. Problem nielegalnej migracji z Białorusi nasila się, z danych Straży Granicznej wynika, że od początku roku odnotowano ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę.

foto: StrażGraniczna

Nasilenie nielegalnej migracji z Białorusi do Polski jest coraz większe. W ciągu ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 87 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wśród zatrzymanych cudzoziemców znaleźli się obywatele Jemenu, Egiptu i Kamerunu.

Straż Graniczna informuje, że zatrzymano także trzy osoby, które pomagały cudzoziemcom w nielegalnym przekraczaniu granicy. Dwaj obywatele Tadżykistanu przewoźili pięciu obywateli Erytrei, a Ukrainiec przewoził czterech obywateli Syrii.

Od początku roku Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymał ponad 420 osób pomagających i organizujących nielegalne przekroczenia granicy. Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku roku do dziś odnotowano ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią. Liczba ta wzrosła w lipcu, gdy odnotowano blisko 2 tys. prób.

W 2022 roku na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowano stalową zaporę o wysokości 5,5 m, co miało na celu ograniczenie nielegalnej migracji. Uzupełnieniem tej zapory jest system kamer i czujników, zainstalowany na 206 km tej granicy, który jest już w pełni wykorzystywany przez polskie służby graniczne.

Wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią w województwie podlaskim są zamknięte do odwołania. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce. Situacja na granicy polsko-białoruskiej jest dynamiczna i niepewna, a służby graniczne są w stanie najwyższej gotowości.

Komentarze