Nie żyje Karol Modzelewski - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama


poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Nie żyje Karol Modzelewski

Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego prof. Karol Modzelewski zmarł w niedzielę 28 kwietnia w Warszawie – poinformował w niedzielę wieczorem portal oko.press.


foto: wikipedia
Karol Modzelewski urodził się w 1937 roku w Moskwie. W 1964 roku został wydalony razem z Jackiem Kuroniem z szeregów PZPR, do którego dołączył w 1957 roku i skazany na 3,5 roku więzienia za napisanie listu krytykującego partię. Z więzienia wyszedł po 29 miesiącach - przypomina Polsat News.

W 1980 roku został pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ "Solidarność". To również on był autorem nazwy związku. W czasie PRL był kilkakrotnie więziony i internowany. W więzieniu spędził łącznie ponad osiem lat.
Na początku lat 90. współtworzył Solidarność Pracy, następnie Unię Pracy. W 2005 r. wszedł w skład komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich.

Napisał wiele prac naukowych z historii średniowiecza, m.in. monografii "Barbarzyńska Europa" dotyczącej powstawania tożsamości europejskiej pod wpływem tradycji przedchrześcijańskich, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2014 r. za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" otrzymał Nagrodę Literacką Nike.

Karol Modzelewski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego i Legię Honorową V klasy.

Modzelewski zmarł 28 kwietnia w Warszawie w wieku 81 lat.

źródło: TvpInfo/ gazeta.pl/ wp.pl/ FaktyInteria/ 

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne