Tragiczne zakończenie ciąży. Dziecko nie żyje. Lekarz odpowie za to przed sądem - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

czwartek, 14 lutego 2019

Tragiczne zakończenie ciąży. Dziecko nie żyje. Lekarz odpowie za to przed sądem


Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Śremie akt oskarżenia przeciwko lekarzowi, któremu zarzucono narażenie nienarodzonego dziecka pacjentki szpitala na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

foto ilustracyjne: g/w

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego ustalono, że oskarżony sprawował opiekę medyczną nad kobietą będącą w ciąży. Pokrzywdzona podczas jednej z wizyt kontrolnych zgłosiła słabo wyczuwalne ruchy dziecka oraz skurcze. Pomimo tego, oskarżony nie wykonał u pacjentki badania USG ani KTG, a skierowanie do szpitala wystawił na za tydzień od dnia wizyty.


Ostatecznie, tego samego dnia, pomimo zgłaszanych przez pokrzywdzoną niepokojących objawów, oskarżony w toku konsultacji telefonicznie poinformował ją, że do szpitala ma się udać dopiero w sytuacji, kiedy objawy te nie ustąpią w ciągu godziny.

Pomimo takiej informacji, pokrzywdzona niezwłocznie zgłosiła się do szpitala w Śremie, na Oddział Ginekologiczno – Położniczy, gdzie na podstawie badań USG rozpoznano u niej ciążę obumarłą.

Z treści uzyskanej opinii biegłych z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wynika, że zaniechanie przez lekarza przeprowadzenia u pokrzywdzonej ponownego badania USG wraz z oceną ilości płynu owodniowego, brak zlecenia badań kardiotokograficznych i USG Doppler oraz zalecenie zgłoszenia się do szpitala w terminie porodu, w sytuacji zdiagnozowania hipotrofii u płodu, stanowiło błąd lekarski i skutkowało narażeniem nienarodzonego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Zarzucane oskarżonemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.


« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne