Kompletnie pijana matka jechała samochodem z 4 swoich małoletnich dzieciPolicjanci średzkiej drogówki zatrzymali do kontroli kobietę, która prowadziła samochód w stanie nietrzeźwości. To jednak nie jedyne jej przewinienie. W takim stanie przewoziła czworo swoich dzieci oraz dorosłego pasażera, przekraczając tym samym dopuszczalną liczbę osób, określoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Ponadto dwoje dzieci podróżowało bez fotelików. Za swoje zachowanie kobieta odpowie przed sadem. Grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.


foto: g/w


Uwagę funkcjonariuszy czuwających nad bezpieczeństwem na drogach powiatu zwrócił pojazd, który poruszał się od krawędzi do osi jezdni. Mogło to świadczyć o tym, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci zatrzymali auto do kontroli. Ich podejrzenia szybko się potwierdziły, bowiem przeprowadzone badanie wykazało, że siedząca za kierownicą kobieta ma 2 promile alkoholu w organizmie.

Ku zaskoczeniu policjantów w samochodzie, oprócz dorosłego pasażera, na tylnej kanapie siedziało czworo małych dzieci w wieku od roku i 10 miesięcy do 13 lat. Żadna z osób nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ponadto dwoje najmłodszych było przewożonych nieprawidłowo, bowiem bez wymaganych fotelików. Jakby tego było mało, po sprawdzeniu dokumentów pojazdu okazało się, że w samochodzie znajdowało się więcej osób, niż określał to zapis w dowodzie rejestracyjnym.

W związku z popełnionym czynem 32-letnia mieszkanka powiatu średzkiego została zatrzymana i trafiła do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze zatrzymali jej prawo jazdy, natomiast dzieci przekazali pod opiekę innej osobie.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego policjanci przedstawili kobiecie dwa zarzuty. Nieodpowiedzialna 32-latka odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz za narażenie przewożonych osób, w tym czwórki dzieci, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, będąc zobowiązaną do sprawowania nad nimi opieki.

Wobec kobiety zastosowano dozór policyjny. Natomiast w związku z popełnionymi wykroczeniami nałożono na nią karę grzywny w łącznej wysokości 2000 złotych. Przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku, gdy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, zagrożenie karą wzrasta do lat 5.