Zarzuty zabójstwa dla uczestniczących w nielegalnych wyścigach - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

wtorek, 30 października 2018

Zarzuty zabójstwa dla uczestniczących w nielegalnych wyścigachProkuratura Rejonowa w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo dotyczące śmiertelnego potrącenia dwojga pieszych. Doszło do niego 27 października 2018 roku w godzinach wieczornych w Jeleniej Górze.

foto:Prokuratura Krajowa

Kierowcy znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość
W toku śledztwa ustalono, że w sobotni wieczór, po godzinie 23, kierowcy dwóch pojazdów urządzili nielegalny wyścig ulicami Jeleniej Góry. Sprawcy poruszali się od strony centrum miasta w kierunku Wrocławia. Ścigając się, znacznie przekroczyli dozwoloną administracyjnie prędkość. Jak wynika ze wstępnej opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego w chwili zbliżania się do jednego z przejść dla pieszych oba samochody jechały z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę w miejscu, gdzie istnieje ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę.W chwili gdy sprawcy zbliżali się do przejścia, znajdowały się na nim dwie osoby: 47-letnia kobieta i 57-letni mężczyzna. Przechodzili oni w sposób prawidłowy przez jezdnię, poruszając się po oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych.

Kierujący pojazdem marki Seat, wjeżdżając na przejście dla pieszych, uderzył kierowanym przez siebie pojazdem w pokrzywdzonych. W wyniku doznanych 
na skutek uderzenia rozległych obrażeń pokrzywdzeni ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia. Oba uczestniczące w wyścigu pojazdy zatrzymały się za przejściem dla pieszych.

Podejrzanym grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności
Krótko po zdarzeniu funkcjonariusze Policji zatrzymali kierującego pojazdem marki Seat 25-letniego Łukasza O. oraz kierującego drugim samochodem marki Volkswagen 21-letniego Oskara L., a także 20-letniego pasażera tego pojazdu.
Na miejscu zdarzenia prokurator przeprowadził oględziny z udziałem biegłego z zakresu ruchu drogowego. Zabezpieczono również nagrania z monitoringu z okolic miejsca zdarzenia. Przeprowadzono także sekcję zwłok pokrzywdzonych i uzyskano wstępną opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej dotyczącą rodzaju i mechanizmu powstania obrażeń pokrzywdzonych.Obaj zatrzymani kierowcy 29 października 2018 roku zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze. Łukaszowi O. i Oskarowi L. prokurator przedstawił zarzuty tego, że działając wspólnie i w porozumieniu, uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym, kierowanymi przez siebie pojazdami marki Seat i Volkswagen, działając w zamiarze ewentualnym, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonych i godząc się na to, pozbawili ich życia, w ten sposób, że umyślnie naruszyli zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, przekroczyli dozwoloną administracyjnie i bezpieczną prędkość, a także w sposób wadliwy obserwowali przedpole jazdy i poruszając się z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę wjechali na oznakowane i oświetlone przejście dla pieszych, którym prawidłowo poruszały się dwie osoby, nie podjęli żadnych manewrów zmierzających do uniknięcia zderzenia, na skutek czego kierujący pojazdem marki Seat uderzył w pieszych powodując u nich obrażenia skutkujące ich zgonem na miejscu.

Jest to kwalifikowany typ przestępstwa zabójstwa,zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze nie mniejszym niż 12 lat, do dożywotniego pozbawienia wolności.
Dodatkowo obu sprawcom zarzucono, że swoim zachowaniem sprowadzilibezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób. Jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarzeod 6miesięcy do 8 lat.

Obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani
Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw 
i odmówili składania wyjaśnień.
Zatrzymany 20-letni pasażer samochodu marki Volkswagen został przesłuchany w charakterze świadka i zwolniony po wykonaniu z nim czynności procesowych.

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze w nocy z 29 na 30 października 2018 roku uwzględnił wniosek prokuratury i zastosował wobec obu podejrzanych izolacyjny środek zapobiegawczy.Sąd w pełni podzielił przyjętą przez prokuratora kwalifikację prawną zarzucanych sprawcom przestępstw, w tym co do zarzutu zabójstwa. Sąd przyjął również, że wobec podejrzanych zachodzi obawa, że grożąca im surowa kara pozbawienia wolności może skłonić ich do podjęcia bezprawnych działań zmierzających do zakłócenia przebiegu śledztwa lub do ucieczki.  

« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne