Nowotwory – jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność? - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

środa, 24 października 2018

Nowotwory – jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

Każdy objaw może świadczyć o początku nowotworu, ale może też być całkiem banalny – tłumaczy dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Dlatego jeśli coś nas niepokoi, nie lekceważmy tego.


foto: pixabay

Podejrzenie raka trzeba wykluczyć za pomocą odpowiednich badań. Nie należy panikować, ani nie chować głowy w piasek, nawet wtedy, gdy nieprawidłowym wynikom towarzyszą niepokojące symptomy. W takiej sytuacji trzeba zachować czujność. Do objawów, których nie można zbagatelizować należą:


chudnięcie,
niewyjaśnione stany podgorączkowe,
szybkie męczenie się,
zlewne poty w nocy,
siniaki po błahym urazie,
nieprawidłowe krwawienia,
chrypa,
krwista plwocina,
krwisty mocz,
częste parcie na pęcherz,
ciemny stolec lub stolec z widoczną krwią,
nieprawidłowe krwawienia i upławy z dróg rodnych,
powiększające się i wykazujące zmiany barwy znamiona na skórze,
guzki w piersiach, jądrach lub w innych rejonach ciała,
przedłużające się chrypka lub kaszel,
trudności w przełykaniu,
powoli powiększające się węzły chłonne, które nie zmniejszają się po 2-3 tygodniach leczenia przeciwzapalnego


Nawet połowy nowotworów można by uniknąć albo znacznie opóźnić ich wystąpienie dzięki zdrowemu stylowi życia. Należy unikać wdychania dymu tytoniowego, odstawić alkohol, wypisać się z „wyścigu szczurów”, utrzymać zbilansowaną i urozmaiconą dietę, unikać zagrożeń środowiskowych oraz nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV (opalanie się i korzystanie z solarium) oraz, co bardzo ważne, codziennie być aktywnym fizycznie.

Czujność onkologiczna i potrzeba pogłębienia diagnostyki dotyczy zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Lekarz powinien zlecać i egzekwować wykonanie przesiewowych bezpłatnych badań profilaktycznych. Są to:


cytologia u kobiety w wieku 25-59 lat (co 3 lata),
mammografia u kobiet w wieku 50-69 lat (co 2 lata),
kolonoskopia – wszyscy w wieku 50-65 lat (co 10 lat) oraz osoby w wieku 45-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodziców, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.


Poza dokładnym badaniem fizykalnym, lekarz powinien zlecić badania dodatkowe (lub poinformować o konieczności wykonania tych badań we własnym zakresie). Chodzi o morfologię krwi, OB, rozszerzone badanie biochemiczne (LDH, AP), zdjęcie RTG klatki piersiowej – koniecznie w dwóch projekcjach PA + boczne, USG jamy brzusznej, marker PSA u zdrowych mężczyzn powyżej 50. r.ż. co 1-2 lata, test na krew utajoną w kale po 50. r.ż. co 1-2 lata, badanie ginekologiczne raz w roku, wizytę u stomatologa raz na 6 miesięcy.

Warto też wiedzieć o bezpłatnej infolinii onkologicznej: 800 493 494 (od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00-22.00).

Konsultacja dr n. med. Janusz Meder

(PAP)

« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne