Rafalska: Rozwijamy opiekę nad najmłodszymi - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

środa, 25 lipca 2018

Rafalska: Rozwijamy opiekę nad najmłodszymi

Ponad 5,2 tys. żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów zapewniająca143 tys. miejsc dla najmłodszych – to szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na koniec 2018 r. Do rozwoju miejsc opieki nad maluchami przyczyniły się zmiany w programie „Maluch+”. O tym mówili dziś podczas briefingu minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Bartosz Marczuk.


zdjęcie: @MRPiPS_GOV_PL

Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że podstawowym celem programu "Maluch+" jest "stworzenie dobrego, przyjaznego dla samorządów prawa, które sprzyja rozwojowi instytucji opieki nad małym dzieckiem oraz stworzenie bezpiecznej, profesjonalnej, o wysokiej jakości opieki nad dzieckiem.
W 2015 r. liczba miejsc opieki nad małym dzieckiem wynosiła 84 tys., na koniec tego roku ma być ich ich 143 tys. Liczba instytucji opieki nad najmłodszymi w 2015 r. wynosiła 2 tys. 990, podczas gdy w 2018 r. planowana liczba to 5 tys. 215. "Wyraźnie widać, że dostępność poprawia się i to jest ta dynamiczna zmiana, która nastąpiła w roku 2016, 2017 i jest kontynuowana w 2018 r." - powiedziała minister Rafalska.

Wskaźnik użłobkowienia wynosił w 2015 r. 11,3 proc., w 2017 r. - 14,7 proc., a - według prognoz MRPiPS - pod koniec 2018 r. wyniesie 18,4 proc. „Choć siatka miejsc opieki nad małym dzieckiem znacząco się poprawiła od 2015 r., to wciąż tych miejsc jest za mało - zwłaszcza na wschodzie Polski. Także Polska centralna, z wyjątkiem woj. mazowieckiego, wygląda bardzo skromnie” – dodała minister.

Wpływ na rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech ma przede wszystkim program „Maluch+”, w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego i podmioty prywatne mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki W 2018 r. środki na program zwiększono aż 3-krotnie – ze 151 mln zł do 450 mln zł.

Rok 2018 przyniósł wiele korzystnych zmian dla instytucji opieki nad najmłodszymi. Do zwiększenia liczby miejsc opieki przyczyniła się nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi  w wieku do lat 3. Obowiązujące od stycznia 2018 r. zmiany umożliwiają łatwiejsze zakładanie i prowadzenie instytucji opieki przy zachowaniu standardów jakości i podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa dzieci.

Wiceminister Bartosz Marczuk zaprezentował interaktywną mapę, dzięki której w łatwy sposób można wyszukać instytucje opieki nad najmłodszymi. „To wygodny sposób w znalezieniu instytucji i porównaniu jej z innymi pod względem m.in. opłat za pobyt, czy za wyżywienie” – powiedział wiceminister Marczuk.
« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne