Rau po spotkaniu w Brukseli: Zapadły decyzje, pakiet sankcji na Rosję przygotowany

 Głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE była sytuacja bezpieczeństwa w Europie w obliczu eskalacji agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy. Zagadnienie to omówiono również z obecnym w Brukseli szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą. Szefowie dyplomacji spotkali się także ze swoimi odpowiednikami z krajów Półwyspu Arabskiego w ramach Wspólnej Rady UE – Rada Współpracy Państw Zatoki.


Minister Zbigniew Rau wskazał, że społeczność międzynarodowa powinna być przygotowana na przedłużający się kryzys bezpieczeństwa w Europie, w którego przezwyciężeniu kluczowa będzie jedność Zachodu. Przedstawił wyniki swojej wizyty w Moskwie, którą odbył jako urzędujący przewodniczący OBWE, wyrażając nadzieję na konstruktywne zaangażowanie Rosji w inicjatywę odnowionego dialogu nt. bezpieczeństwa europejskiego. Podkreślił konieczność zdecydowanej reakcji UE w formie daleko idących sankcji gospodarczych w razie jakiejkolwiek rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Minister wyraził zaniepokojenie rosnącą współpracą wojskową Rosji z Białorusią.

Podczas spotkania z ministrem Kułebą szef polskiego MSZ potwierdził niezmienne wsparcie dla zachowania niepodległości i terytorialnej integralności Ukrainy. Wskazał na intensywną współpracę dwustronną Warszawy z Kijowem oraz na wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie m.in. poprzez pomoc humanitarną w rejonach dotkniętych konfliktem. 

W trakcie obrad Wspólnej Rady UE – Rada Współpracy Państw Zatoki Polska, Łotwa i Litwa zaprezentowały wspólne stanowisko nt. Iraku, w tym zaangażowania w działania Globalnej Koalicji przeciwko Daesh, oraz nielegalnej migracji i presji migracyjnej na wschodnich granicach UE. Wystąpienie wpisało się w działania MSZ służące uświadamianiu partnerom roli władz białoruskich w kreowaniu nielegalnej migracji do Polski i UE. Wsparcie ze strony członków Rady Współpracy Państw Zatoki jest dla Polski istotne, w świetle tego, że przez porty lotnicze części z nich prowadziły szlaki tranzytowe migrantów na Białoruś, oraz maja oni możliwość wywierania wpływu na kraje pochodzenia migrantów w regionie.

Podczas posiedzenia Ministrowe zajęli się także dzisiejszymi wydarzeniami na i wokół Ukrainy.

 

Łukasz Jasina

Komentarze