Cudzoziemcy na polskim rynku pracy. Jest znacznie lepiej niż kilka lat temu

 Pandemia koronawirusa nie miała większego wpływu na zatrudnienie cudzoziemców w blisko połowie powiatów, a w ponad 40 proc. zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy jeszcze wzrosło – wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wśród Powiatowych Urzędów Pracy. W zdecydowanej większości przypadków urzędy są zgodne: cudzoziemcy mają pozytywny wpływ na rynek pracy w Polsce.


foto: MRiPS

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapytało 332 powiatowe urzędy pracy o wpływ zatrudnienia cudzoziemców na lokalne rynki pracy. W badaniu uczestniczyły urzędy z 361 powiatów. Przeprowadzono je w październiku i listopadzie.  

Pozytywny wpływ cudzoziemców na rynek pracy w Polsce

Z badań wynika, że cudzoziemcy mają pozytywny wpływ na rynek pracy w Polsce. Tak stwierdza 70 proc. badanych. To znacznie lepszy wynik niż w 2016 roku, kiedy takiej odpowiedzi udzieliło 27,5 proc. ankietowanych. Taki odbiór obcokrajowców nie gwarantuje jednak zwiększenia ich udziały w rynku pracy w kolejnych latach. Przewidywany wzrost zatrudnienia dostrzega tutaj 40 proc. PUP. W najbliższym czasie urzędy powiatowe nie przewidują jednak spadku ofert pracy  dla tej grupie pracowników. 

Także pandemia nie miała większego wpływu na zatrudnienie cudzoziemców w blisko połowie ankietowanych powiatów, a zdaniem ponad 41 proc. zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy jeszcze wzrosło. 

Z badania dowiadujemy się, że zatrudnianie cudzoziemców wynika głównie z braku polskich kandydatów na oferowane miejsce pracy (78,4 proc. ankietowanych urzędów całkowicie lub raczej zgadza się z tym twierdzeniem). 

Zdania są bardziej podzielone w kwestii wynagrodzeń dla pracowników cudzoziemskich. 36,8 proc. ankietowanych urzędów uważa, że głównym motywem ich zatrudnienia mogą być gorsze warunki pracy i niższe wynagrodzenia, za które nie chcą pracować Polacy.  Ponad 35 proc. jest przeciwnego zdania.

Stabilna sytuacja na rynku pracy  

Co ważne, zatrudnienie cudzoziemców nie ma wpływu na likwidację stanowisk pracy Polaków (74,8 proc.). Nie wpływa również na obniżkę wynagrodzeń (72 proc.). 

Cudzoziemcy łatwiej integrują się społecznie

W prawie 60 proc. powiatów nie przybyło umów o dzieło i umów zlecenie z tytułu zatrudnienia cudzoziemców. W pozostałych urzędach występuje one raczej w stopniu niewielkim, bądź średnim (35,5 proc.). Pracujący w Polsce cudzoziemcy łatwo integrują się w społeczeństwie (89,8 proc).

Komentarze