Potężne trzęsienie ziemi na Haiti. Setki ofiar i zaginionych, wielu rannych

Potężne trzęsienie ziemi na Haiti. Wstrząs M7.2 spowodował katastrofalne zniszczenia, mogło zginąć tysiące ludzi. Wydano ostrzeżenie przed tsunami.
foto: The News24

Premier Haiti Ariel Henry ogłosił stan wyjątkowy, który potrwa miesiąc. Powiedział, że na razie nie zwraca się o pomoc zagraniczną, gdyż nie jest jeszcze znany rozmiar zniszczeń.

Trzęsienie ziemi, które nastąpiło o godz. 8:29 czasu lokalnego (14:29 czasu polskiego) było tak silne, że dało się odczuć na Kubie i Jamajce. Wstępne doniesienia z Haiti – jednego z najbiedniejszych krajów na półkuli zachodniej - mówią o zniszczonych lub uszkodzonych domach mieszkalnych, kościołach i centrach handlowych.

Haiti jest narażone na potężne trzęsienia ziemi. Poprzednie katastrofalne w skutkach było w 2010 roku, gdy zginęło według różnych szacunków ponad 100-300 tys. ludzi., a ponad milion straciło dach nad głową. Wówczas miało magnitudę 7,0 i wystąpiło na głębokości 13 km. Dzisiejsze 14.08 trzęsienie jest silniejsze i płytsze, co może mieć fatalne skutki na powierzchni. Wciąż napływają nowe informacje z tego bardzo biednego kraju. Istnieje ryzyko dotarcia tsunami.

źródło: TheN24/ DobraPogoda24

Komentarze