Gniezno: Matka i jej partner od roku znęcali się nad rocznym i 7-letnim dzieckiem

Decyzją gnieźnieńskiego sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie para podejrzana o znęcanie się nad dwójką dzieci. Podczas interwencji zarówno kobieta jak i mężczyzna byli pijani. Podejrzanym może teraz grozić nawet do 8 lat więzienia.
foto: policja

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę, 24 kwietnia 2021 roku w Starym Mieście w Gnieźnie. Policjanci Wydziału Prewencji udali się na interwencję domową. Pod wskazanym adresem zastali pijaną matkę, jej partnera, 15-miesięczne dziecko i 7-letnie. Jak ustalili policjanci starsze dziecko miało niewielkie obrażenia ciała – otarcia naskórka na twarzy. Podczas interwencji została wdrożona procedura Niebieskiej Karty. Podjęto również decyzję o odebraniu dzieci i przekazaniu ich pod opiekę członkom rodziny.

Badanie przeprowadzone przez policjantów u 32-letniej matki dzieci wykazało 2,5 promila, z kolei u 49-latka 1,6 promila alkoholu.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego i Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii. Policjanci ustalili, że dzieci od blisko roku były ofiarami przemocy domowej. Były zaniedbywane i bite.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie, zarówno kobiecie jak i mężczyźnie, zarzutu znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na wiek. Sąd w dniu 29 kwietnia 2021 roku przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt dla obojga na okres trzech miesięcy.

Obecnie decyzją Sądu Rodzinnego młodsze dziecko przebywa na obserwacji w szpitalu, z kolei starsze dziecko przebywa pod opieką członka rodziny.

Za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad dzieckiem grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Komentarze