FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Obywatelstwo dla bohaterskiego kierowcy

21 października Prezydent RP Andrzej Duda nadał obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej Andrijowi Sirovatskyiemu i jego rodzinie. Uroczyste wręczenie odbyło się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

zdjęcie: lubuskie.uw.gov

Andrii, Dymitro, Oleksandra i Tetiana Sirovatscy odebrali dziś z rąk Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka akty nadania obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał je 21 października br. Andrii Sirovatski do Polski przyjechał 27 stycznia 2016 roku. Tutaj pracuje i wraz z żoną wychowuje dwoje dzieci.O sprawie bohaterskiego kierowcy zrobiło się głośno 9 czerwca br. Mężczyzna jechał wtedy do pracy w Norwegii. Na trasie A6 trafił na wypadek, w którym zderzyło się 6 samochodów osobowych i jeden TIR. Andrij Sirovatsky ruszył na pomoc osobom uwięzionym w rozbitych samochodach. Tę bohaterską postawę docenił m.in. wojewoda lubuski.- W tym urzędzie, kilka miesięcy temu, rozmawialiśmy o tym, że marzysz by być Polakiem. 24 lipca, gdy złożyliśmy wniosek o nadanie obywatelstwa, zwróciłem się do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o rozważenie możliwości przyspieszenia tej procedury. Dziś jestem bardzo wdzięczny za uwzględnienie mojej prośby i skrócenie, właściwie do minimum wszystkich formalności  – mówił wojewoda w czasie uroczystości. Starania o obywatelstwo
24 lipca br. pracownicy urzędu uzyskali ostatni dokument potrzebny do skompletowania wniosku o nadanie obywatelstwa. Procedura wymagała pełnego udziału wnioskodawcy, jednak sprawa od początku została potraktowana priorytetowo przez Wojewodę Władysława Dajczaka i jego urzędników.Wniosek przekazano do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a stamtąd już 9 sierpnia trafił do Kancelarii Prezydenta RP i oczekiwał na rozpatrzenie. Prezydent RP Andrzej Duda nadał je 21 października br.
Teraz rodzina musi wyrobić polskie dokumenty. Zadeklarowali, że będą chcieli uprościć pisownię swojego nazwiska. Zapytani o to, jaką wartość ma dla nich uzyskanie obywatelstwa, zgodnie stwierdzili, że da im ogromny spokój.
źródło: lubuskie.uw.gov
kw


« PREV
NEXT »

Popularne