FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Watykan: Żonaci mężczyźni będą mogli zostać księżmi

Synod biskupów na temat Amazonii, zakończony w sobotę, opowiedział się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów. W sobotę ogłoszono dokument podsumowujący obrady.

foto: vatican

Synod dotyczący Amazonii trwał w Watykanie od trzech tygodni. Omówiono na nim m.in. możliwość wyświęcania tamtejszych żonatych mężczyzn na księży.


Watykaniści odnotowują, że to nowość, gdyż nie chodzi tu o tzw. viri probati, czyli żonatych "wypróbowanych mężczyzn", cieszących się uznaniem w swych wspólnotach, którzy mieliby otrzymywać święcenia kapłańskie. Taka propozycja rozwiązania problemu braku księży na odległych terenach Amazonii pojawiła się w dokumencie roboczym synodu i była na nim szeroko dyskutowana, budząc protesty części hierarchii.


Do dokumentu włączono także propozycję zdefiniowania „grzechu ekologicznego”, czyli „działań bądź zaniedbań przeciwko Bogu, przeciwko bliźniemu, wspólnocie i środowisku”. Za takie grzechy zostałyby uznane „czyny i nawyki powodujące zanieczyszczenie i zniszczenie harmonii środowiska” –- wyjaśniono w tekście.


W wystąpieniu na zakończenie synodu papież Franciszek stwierdził, że Kongregacja Nauki Wiary musi "zgłębić sprawę stałego diakonatu kobiet", który "istniał w początkach Kościoła".

- Kobieta jest mało brana pod uwagę w przekazywaniu wiary i staniu na straży kultury. Trzeba podkreślić: nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele znaczy kobieta w Kościele - powiedział.


źródło: TvpInfo/ PolsatNews/ Rmf24
« PREV
NEXT »

Popularne