FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Od północy obowiązuje cisza wyborcza. Za jej złamanie możesz zapłacić nawet milion złotych!Piątek 23:59 i… rozpoczeła się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania, czyli do niedzieli 13 października do godziny 21:00. Złamanie ciszy może słono kosztować.


foto: 
pexels

W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowrzechniać materiałów wyborczych.

Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również internetu – w tym na portalach społecznościowych nie wolno umieszczać komentarzy czy „lajkować” wpisów promujących jakiegokolwiek z kandydatów.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym, czyli między innymi eksponowanie symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. W czasie ciszy wyborczej nie można podawać sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz to grozi Ci kara od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych.

Jesteś świadkiem złamania ciszy wyborczej? Zgłoś to policji.

źródło: InfoSkalmierzyce

« PREV
NEXT »

Popularne