Wrzesień miesiącem świadomości chorób nowotworowych u dzieci



Nowotwory po zatruciach są najczęstszą przyczyną zgonów dzieci. Wszystko dlatego, że nowotwory u dzieci rozwijają się w błyskawicznym tempie i dają nieco inne objawy niż u dorosłych, co utrudnia postawienie wczesnej diagnozy.




Nowotwory dziecięce znacznie różnią się od tych, które występują u dorosłych. Przede wszystkim odmienna jest ich budowa histologiczna, co oznacza, że dają inne objawy niż nowotwory rozwijające się u dorosłych. Poza tym u dzieci nowotwór zwykle jest złośliwy (bardzo rzadko spotyka się łagodne zmiany) i bardzo szybko się rozwija.


U dorosłych czas podwojenia komórek nowotworowych wynosi średnio trzy miesiące, a u dzieci trzy tygodnie. Niecharakterystyczne objawy i szybki czas rozwoju nowotworów dziecięcych, a także rzadkość ich występowania (stanowią ok. 1 proc. wszystkich zachorowań) sprawiają, że postawienie wczesnej diagnozy jest niezwykle trudne, co zmniejsza szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia.
W Polsce co roku rozpoznaje się 1100-12000 nowych zachorowań na nowotwory dziecięce.

 Najczęstsze nowotwory u dzieci to białaczki, które stanowią średnio 35 proc. wszystkich nowotworów rozpoznawanych u dzieci w Polsce. Na drugim miejscu pod względem częstości występowania znajdują się nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, które stanowią ok. 23 proc. wszystkich nowotworów. Trzecim pod względem częstości występowania nowotworem u dzieci są chłoniaki (ok. 10 proc.).
W pierwszym roku życia zwykle diagnozuje się guzy pochodzenia embrionalnego: nerwiaka zarodkowego współczulnego (neuroblastoma), nerczaka zarodkowego (guz Wilmsa, nephroblastoma) oraz siatkówczaka (retinoblastoma).


Pomiędzy 2. a 4. rokiem życia dziecka następuje szczyt zachorowań na białaczki, wśród których dominuje ostra białaczka limfoblastyczna.
U dzieci w wieku szkolnym i młodzieży występują chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze oraz guzy kości i nowotwory tkanek miękkich. U dzieci starszych i młodych dorosłych obserwuje się także nowotwory nabłonkowe określane w onkologii dziecięcej jako „guzy rzadkie”.


Międzynarodowa Klasyfikacja Nowotworów Dziecięcych International Classification of Childhood Cancer (ICCC)
I. Białaczki
II. Chłoniaki
III. Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego
IV. Nowotwory układu współczulnego
V. Retinoblastoma
VI. Guzy nerek
VIa. Guz Wilmsa, rhabdoid and clear cell sarcoma
VIb. Rak nerki
VIc. Inne złośliwe guzy nerek
VII. Guzy wątroby
VIIa. Hepatoblastoma
VIIb. Hepatic carcinoma
VIIc. Niesklasyfikowane złośliwe nowotwory wątroby
VIII. Złośliwe guzy kości
IX. Mięsaki tkanek miękkich
X. Guzy germinalne
XI. Raki i inne złośliwe nowotwory pochodzenia nabłonkowego
XIa. Rak kory nadnerczy
XIb. Raki tarczycy
XIc. Rak jamy nosowo-gardłowej
XId. Czerniak skóry
XId. Rak skóry
XIf. Inne i niesklasyfikowane raki
XII. Inne i niesklasyfikowane nowotwory

źródło: Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów u Dzieci