Plaga komarów. Jak sobie skutecznie z nimi poradzić?


Inwazja komarów trwa. Dlaczego jest ich tak dużo w Polsce? Głównie z powodu warunków pogodowych. Komary, aby odpowiednio funkcjonować, potrzebują wody, w której będą mogły się rozwijać larwy oraz ciepła, sprzyjającego ich rozwojowi.

f
foto: pixabay

Inwazja komarów – będzie tragicznie?


Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski, rozdaje mieszkańcom środki opryskujące, na które wydał już … 70 tysięcy złotych.

- Sytuacja na obecną chwilę jest tragiczna. Próbujemy walczyć z tym zjawiskiem, ale jesteśmy trochę bezsilni - mówi burmistrz Kaczmarski.

Jak wygląda stosowanie oprysków w innych polskich miastach? Mariusz Burkacki, rzecznik Zarządu Zieleni w Warszawie, mówi im stanowcze nie. Swoją decyzję argumentuje tym, że opryski zabijając komary, szkodzą też innym pożytecznym owadom, a nawet zwierzętom. Ekologiczne przyczyny są tak samo ważne dla Krakowa. Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni w Krakowie, jest podobnego zdania. Uważa, że taki armagedon może być fatalny w skutkach dla środowiska. Odmienne zdanie ma Andrzej Kus z Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

- Preparaty, którymi odkomarzania jest dana powierzchnia, mają wszystkie atesty, są dozwolone do użytku – mówi.

Skuteczne sposoby na eliminację komarów


Na szczęście jest kilka prostych sposobów, które skutecznie pomagają w wojnie z komarami.
1. Olejki eteryczne – naturalna tajna broń przeciwko komarom. Można nimi nacierać ciało i włosy lub przygotować z nich domowy spray. Olejku nie można używać jednak bezpośrednio na skórę, dlatego wybrany produkt rozcieńcz z olejem np. słonecznikowym lub z nasion winogron, w proporcji: 15 kropli na jedną piątą szklanki oleju.

2. Komary a wódka - nalewka z geranium to panaceum na zło komarów. Jest to roślina doniczkowa, z której przyrządza się miksturę w proporcji: 10 świeżych listków i pół litra wódki. Młode listki geranium muszą być pokrojone tak, aby nie stracić soku i odstać w ciemnej butelce około 10 dni. Nalewką trzeba codziennie wstrząsać, a potem przelać do spryskiwacza i skraplać nią ciało.

3. Pelargonia i kocimiętka – posadzone w doniczce lub ogródku, mają specyficzny zapach, który skutecznie odstrasza komary.

4. Czosnek i cebula – pokrojone w plasterki i położone na parapecie, skutecznie działają na komary, warto je również posadzić w doniczce lub ogródku. Jest jeden minus – roznoszący się zapach nie jest zbyt przyjemny.

5. Specjalistyczne preparaty na komary – na rynku znajduje się mnóstwo środków na komary. Co prawda, nie są to już naturalne sposoby, ale działają skutecznie.




A co na skutki pogryzienia przez komary? Doskonałym wyborem jest ocet jabłkowy, który przynosi ogromną ulgę, jeśli swędzą Cię i pieką miejsca po ugryzieniu komarów, a nawet mrówek. Wystarczy potrzeć nim bolący obszar na skórze – i gotowe!

źródło: infostrow.pl