Wystawa "Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja”już otwarta - Głos Wojewódzki
Najnowsze Wiadomości
latest

reklama

loading...

piątek, 21 grudnia 2018

Wystawa "Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja”już otwarta17 grudnia  została otwarta wystawa "Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja” w Izbie Gmin Parlamentu Brytyjskiego - UK House of Commons. Na uroczystość przybyła duża liczba gości m. in. senator Anna Maria Anders, Ambasador RP Prof. Arkady Rzegocki, brytyjski poseł Daniel Kawczyński będący jednocześnie gospodarzem wydarzenia, dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego Filip Frąckowiak, były minister obrony Jan Parys, liczni brytyjscy parlamentarzyści i wielu gości zaproszonych przez All-Party Parliamentary Group on Poland i Polską Ambasadę w Wielkiej Brytanii.


foto: wystawa "Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja”

Wśród znacznej liczby posłów, którzy pomimo negocjacji związanych z Brexitem znaleźli czas, by uczestniczyć w wydarzeniu znalazł się m.in. Lord Archie Hamilton - były zastępca Sekretarza Obrony Wielkiej  Brytanii, Paula Sheriff, podkreślająca swoje polskie korzenie, Andrew Lewer oraz Stephen Pound z dzielnicy Ealing. znany z bronienia dobrego imienia Polski i Polaków. 

Uroczystość otworzył George Byczynski, który przywitał zebranych i przedstawił następnych mówców. Senator Anna Maria Anders wypowiedziała wiele ciepłych słów pod adresem generała Ryszarda Kuklińskiego i jego działań. Przemawiający potem Daniel Kawczyński jest jedynym brytyjskim parlamentarzystą, który urodził się w Polsce. Poseł znany jest z działania na rzecz brytyjsko-polskich relacji Parlamencie. To na jego zaproszenie wystawa mogła się odbyć w Izbie Gmin. Uznania dla działalności Gen. Kuklińskiego nie ukrywał też ambasador Arkady Rzegocki, który był kolejnym mówcą. 

Kluczowy referat wygłosił Filip Frąckowiak, na co dzień dyrektor warszawskiej Izby Pamięci Generała Kuklińskiego. Przedstawił on z wielkim zaangażowaniem sylwetkę generała, motywy i konsekwencje jego działania. Obecni goście wysłuchali wystąpienia i sekretnych planach ataku Sowietów na zachód Europy z wielkim zainteresowaniem, dowiadując się o niezwykle ważnych i dramatycznych wydarzeniach w polskiej historii, z których wielu zgromadzonych brytyjskich gości nie zdawało sobie sprawy. 


Wystawa została pokazana w Inter Parliamentary Union room i sąsiadującej sali. Oprócz licznych planszy w języku polskim i brytyjskim, niezwykle ciekawych map i wyświetlanych filmów na wystawie znalazł się ostatni oryginalny mundur generała R. Kuklińskiego.

Przyjemnym podsumowaniem uroczystości była degustacja polskich potraw przygotowana przez restaurację przy Klubie Orła Białego, tradycyjnym miejscu spotkań Polonii w Londynie. Pierogi znikały w oczach a rozmowy w kuluarach nie miały końca.
Wydarzenie było jednym z ważnych uroczystości promujących polskie dziedzictwo kulturowe czy historyczne i jest niezwykle potrzebne, szczególnie wśród Polonii mieszkającej na co dzień na emigracji.

Wystawa przygotowana została wspólnie z Archiwum Akt Nowych a współfinansowana była w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Muzeum Ryszarda Kuklińskiego
« PREV
NEXT »

Popularne

loading...