100 najzdolniejszych młodych naukowców ze stypendiami START FNP - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

wtorek, 5 czerwca 2018

100 najzdolniejszych młodych naukowców ze stypendiami START FNP

Ponad 3 mln zł trafiło w ręce 100 najzdolniejszych młodych polskich naukowców, laureatów 26. konkursu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którzy w sobotę, 26 maja, odebrali dyplomy na Zamku Królewskim w Warszawie.

zdjęcie: screen/wideo


START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Stypendia, które można przeznaczyć na dowolny cel, mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce. Wysokość rocznego indywidualnego stypendium to 28 tys. zł. 


Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni w drodze konkursu spośród 890 kandydatów. Średni wiek laureatów wynosi 28 lat, a 48 % nagrodzonych posiada stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat). Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznym, liczy już ponad 2900 osób. 

Wyróżnienia w tegorocznym konkursie, przyznawane laureatom z wybitnym dorobkiem naukowym, otrzymało dwóch badaczy: 
Mgr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego 
 Dr inż. Michał Winiarski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. 
Stypendia tych osób wyniosą 36 tys. zł i zostaną w całości sfinansowane ze środków uzyskanych przez FNP z wpłat 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. 

W konkursie wyróżniono także mgr Karolinę Finc z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Otrzymała ona Stypendium im. Barbary Skargi przyznawane za badania, które wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Stypendium podwyższone do kwoty 36 000 zł. 

Nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią br. 
Źródło informacji: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne