Karczewski: myślę, że niedługo dojdzie do porozumienia z opiekunami osób niepełnosprawnych - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama

loading...

środa, 25 kwietnia 2018

Karczewski: myślę, że niedługo dojdzie do porozumienia z opiekunami osób niepełnosprawnych

Myślę, że niedługo dojdzie do porozumienia z opiekunami osób niepełnosprawnych - raczej prędzej niż później; życzę tego i sobie, i protestującym - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji potrzebny jest dialog.


zdjęcie: facebook/stanislawkarczewski

W środę rano minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przyjechała do Sejmu i spotkała się z protestującymi rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych."Myślę, że niedługo dojdzie do porozumienia z opiekunami niepełnosprawnych - myślę, że raczej prędzej niż później. Życzę tego i sobie, i protestującym; potrzebny jest tu dialog i porozumienie" - powiedział Karczewski w środę dziennikarzom w Sejmie.


Pytany o postulat wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł, marszałek Senatu podkreślił, że na ten temat "trzeba rozmawiać". Dopytywany, czy to powinno być może 300 zł dodatku i czy na to znajdą się pieniądze, Karczewski zaznaczył, że "budżet państwa jest w dobrej sytuacji, ale nie jest w bardzo dobrej sytuacji".

Karczewski poinformował ponadto, że nie rozmawiał w środę z minister rodziny, pracy i polityki społecznej. "Nie mieliśmy okazji porozmawiać; nie o tym. Ja przyjmowałem pana prezydenta Etiopii, nie miałem okazji rozmawiać z panią minister" - powiedział marszałek Senatu.

Od ubiegłej środy w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz ich podopiecznymi; domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.
Projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej zrównujący jej wysokość do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy został zamieszczony w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z nim świadczenie wzrośnie do kwoty 1029,80 zł. 

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2018 r. z mocą od dnia 1 czerwca 2018 r.W środę na spotkaniu w Sejmie protestujący przedstawili minister Rafalskiej swoją propozycję kompromisu, czyli wprowadzenie od maja tego roku dodatku "na życie" wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. wysokości 400 zł i od czerwca 2019 r. - wysokości - 500 zł. 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
« PREV
NEXT »

Popularne na YouTube

Popularne na Facebooku

Popularne