Rozpoczęły się „Dni Pamięci Pawiaka” 2020

 Rozpoczęły się „Dni Pamięci Pawiaka”. Wydarzenie każdego roku gromadzi byłych więźniów Pawiaka i ich rodziny, kombatantów, mieszkańców Warszawy oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Organizatorem Dni Pamięci jest Muzeum Niepodległości w Warszawie. Tegoroczne uroczystości upamiętniające martyrologię i bohaterstwo osób osadzonych w murach dawnego więzienia potrwają do soboty, 10 października. Jedno z wydarzeń będzie miało miejsce w gmachu MEN. 



Na program „Dni Pamięci Pawiaka” składają się lekcje muzealne, spotkania ze świadkami historii, wykłady historyków, projekcje filmów historycznych oraz spektakle historyczno-literackie w wykonaniu artystów scen warszawskich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorzy proszą, aby grupy szkolne, które są zainteresowane udziałem, dokonały wcześniej rezerwację kontaktując się z biurem Muzeum Więzienia Pawiak.

W czwartek, 8 października w Mauzoleum Walki i Męczeństwa, znajdującym się w gmachu MEN, będzie miał miejsce cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych „Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…”.

Program tego wydarzenia przygotowali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 wraz z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prezentacja pokazuje historię okupowanej przez Niemców dzielnicy Warszawy oraz dzieje katowni gestapo w Al. Szucha 25. W rekonstrukcji wykorzystano oryginalne rekwizyty, m.in.: mundury, motocykle, samochody, zasieki z drutu kolczastego czy budkę wartowniczą.

Zachęcamy do zapoznania się z programem „Dni Pamięci Pawiaka”. Szczegóły na stronie.

Relację z wydarzeń można śledzić on-line na profilu Muzeum Niepodległości na Facebooku oraz YouTube.

Zapraszamy do udziału w „Dniach Pamięci Pawiaka”.


Komentarze