Które gminy uruchomiły przedszkola 6 maja?


Zielona Góra, Boguchwała czy Miechów – m.in. te samorządy wznowiły pracę żłobków i przedszkoli już od środy, 6 maja. Sprawdziliśmy, które samorządy zdecydowały się na uruchomienie opieki nad dziećmi już w pierwszym możliwym terminie.


foto: pixabay



W związku z łagodzeniem obostrzeń, od 6 maja w kraju dopuszczona jest możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Ostateczne decyzje są podejmowane przez organy prowadzące te placówki. Warunki, na jakich to otwarcie jest możliwe, określane są wytycznymi MZ, Głównego Inspektora Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

O otwarciu miejskich żłobków i przedszkoli 6 maja zdecydowały m.in. władze gminy Boguchwała. Już w środę otworzyły się tamtejsze dwa przedszkola publiczne, a także placówki prowadzone przez Stowarzyszenie Rozwoju Oświaty Gminy Boguchwała. Opiekę świadczyć będą również żłobki w Boguchwale, Nosówce i Racławówce prowadzone przez Akademię Maluszka Słodki Bobasek.

„Dyrektorzy wszystkich tych placówek podjęli działania mające na celu zapewnienie zasad bezpieczeństwa podopiecznym oraz pracownikom, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego” – informuje samorząd w komunikacie. „Obiekty i sale zajęć będą regularnie dezynfekowane i wietrzone. Do użytku dzieci pozostały jedynie niezbędne zabawki, które nadają się do dezynfekcji. Dodatkowo każda grupa przebywać będzie w wyznaczonych i stałych salach” – wylicza gmina.

Jednocześnie przypomina, że uczestnictwo dzieci w zajęciach opiekuńczych jest nieobowiązkowe.

Również od 6 maja otwarte będzie Samorządowe Przedszkole na terenie gminy Łąck. Placówka w pierwszej kolejności będzie przyjmować te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

„Zgodnie z wytycznymi GIS prosimy rodziców, by nie przyprowadzali dzieci z objawami chorobowymi. Do placówki nie można posyłać także dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę” – podkreśla Urząd Gminy Łąck.

Już w środę ruszyły także przedszkola w Miechowie czy Mszczonowie.

Z warmińsko-mazurskich przedszkoli prowadzonych przez samorządy zostaną otwarte te w gminach Pasłęk i Piecki. "Placówki funkcjonować będą zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego" - zastrzega Agnieszka Kurczewska, wójt gminy Piecki.

W woj. podlaskim od środy będą czynne dwa przedszkola miejskie w Wysokiem Mazowieckiem. Jak powiedział burmistrz Jarosław Siekierko, do dwóch placówek uczęszcza w sumie 550 dzieci. W środę ma przyjść do nich łącznie ok. 50 przedszkolaków. Będą w kilkuosobowych grupach z dwoma opiekunkami.

W Małopolsce przedszkola i żłobek zostaną otwarte 6 maja w gminie Wieprz w powiecie wadowickim. Gmina zadeklarowała to na swojej stronie internetowej.

Z większych miast na uruchomienie opieki nad dziećmi zdecydowały się m.in. władze Zielonej Góry. Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UM Monika Zapotoczna poinformowała PAP, że pracę wznowią trzy miejskie żłobki, 31 przedszkoli prowadzonych przez miasto oraz dwa przedszkola publiczne prowadzone przez osoby fizyczne. Ponadto, będzie uruchomiony również jeden oddział przedszkolny działający w szkole podstawowej. Z danych przesłanych przez dyrektorów zielonogórskich placówek wynika, że spośród 5 616 dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli w środę przyjdzie 866, czyli 16 proc. Zostaną przyjęte dzieci, których rodzice dokonali zgłoszenia do 4 maja br.

W Częstochowie, jak podał we wtorek miejscowy magistrat, zostanie w środę otwarta tylko część niepublicznych żłobków i przedszkoli. Publiczne nie zostaną tam jeszcze uruchomione - najpierw muszą spełnić wytyczne sanitarne. Również w Olsztynie zostanie otwartych kilka prywatnych placówek.

Część samorządów zdecydowała, że potrzebuje nieco więcej czasu na otwarcie żłobków i przedszkoli

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, po konsultacjach z dyrektorami sanepidu, Wydziału Edukacji oraz Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o wznowieniu pracy publicznych przedszkoli oraz żłobka na terenie Grudziądza od 11 maja.

„Przesunięcie terminu wznowienia działalności placówek wynika z konieczności przygotowania pomieszczeń i wyposażenia zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz opracowania procedur zwiększających poziom bezpieczeństwa zarówno dzieci, jak i personelu” – wyjaśnia Beata Adwent, rzecznik prasowy miasta.

Od poniedziałku, 11 maja planowane jest otwarcie przedszkoli i oddziałów przedszkolnych działających w szkołach podstawowych na terenie gminy Świdnica.

„W placówkach będą obecnie przygotowywane pomieszczenia, sprzęty i pomoce dydaktyczne do korzystania przez dzieci, a dyrektorzy opracują niezbędne procedury wewnętrzne, aby zapewnić dzieciom, nauczycielom i pracownikom bezpieczeństwo” – informuje gmina w komunikacie.

W Bolesławcu termin otwarcia miejskich przedszkoli publicznych zaplanowano na drugą połowę maja. Taka decyzja zapadła na spotkaniu z dyrektorkami placówek.

„Wstępna proponowana data wznowienia działalności miejskich przedszkoli publicznych i grup żłobkowych w Bolesławcu zaplanowana na 11 maja nie znalazła akceptacji dyrekcji placówek miejskich” – poinformowało miasto. Niecałe 25 proc. rodziców zadeklarowało tam powrót dziecka do przedszkola.

Za wcześnie, by otwierać przedszkola – uważa także Jan Broda, wójt gminy Komorniki i prosi dyrektorów placówek, by przygotować się na przyjęcie dzieci nie wcześniej niż 25 maja.

„Data ta została podyktowana informacją zwrotną od rodziców zapytanych o potrzeby korzystania z przedszkoli. Niewielkie zapotrzebowanie w najbliższych dniach świadczy o niepewności rodziców i opiekunów. Duże znaczenie w ich wypowiedziach ma też data związana z terminem otwarcia szkół. Deklaracji korzystania z opieki nad dziećmi w czerwcu jest zdecydowanie więcej” – wyjaśnia samorządowiec.

Konkretnego terminu nie podaje na razie Koło, gdzie burmistrz podjął decyzję o dalszym zamknięciu przedszkoli miejskich, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz żłobka miejskiego.

„Jesteśmy w okresie pandemii, wszystkie dane statystyczne w naszym kraju, mieście i powiecie nie potwierdzają zakończenia lub opanowania zakażeń” – wskazuje burmistrz Krzysztof Witkowski. „Nasze miasto oraz powiat kolski są obecnie jednym z niewielu obszarów wolnych od zakażeń, choć liczba osób w kwarantannie pozostaje od wielu dni na jednakowym poziomie i nie zmniejsza się drastycznie. Mając na uwadze bezpieczeństwo pobytu dzieci w placówkach, ich bliskość kontaktu podczas zajęć dydaktycznych i opiekuńczych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo rodzin i bliskich dzieci, podjąłem decyzję o dalszym zamknięciu wyżej wymienionych placówek” – wyjaśnia mieszkańcom.

Władze Warszawy wstępnie zakładają otwarcie żłobków i przedszkoli 18 maja. Wcześniejszy termin deklaruje m.in. Łódź. Prezydent Hanna Zdanowska zapowiedziała, że pierwszym potencjalnie realnym terminem otwarcia tych placówek jest 11 maja. Również krakowskie żłobki mają być otwarte od poniedziałku 11 maja, ale jeśli chodzi o przedszkola w tym mieście, to najwcześniej w przyszłym tygodniu podane będą daty wznowienia ich działalności. Odległą datę otwarcia żłobków i przedszkoli ma Poznań. Prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował, że miasto przymierza się do ich otwarcia "nie wcześniej niż 25 maja". W Lublinie o przygotowanie przedszkoli i żłobków, zgodnie z wytycznymi sanepidu, zwrócił się do dyrektorów tych placówek prezydent miasta Krzysztof Żuk. Dyrektorzy mają do końca tygodnia poinformować, czy i kiedy placówki te mogą być uruchomione.

Wszystkie przedszkola i żłobki, które wznowią działalność w środę, muszą spełnić wytyczne epidemiologiczne, które przygotował dla tych placówek GIS. Według nich grupy powinny liczyć do 12 dzieci i przebywać w jednej wyznaczonej sali pod opieką tego samego opiekuna. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, grupę można powiększyć o nie więcej niż dwoje dzieci.

Należy dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, higienę oraz o dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu. GIS zaleca także m.in., że dzieci powinny przebywać na świeżym powietrzu na terenie placówki, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, ale np. wyjścia do parku są niewskazane.

W poniedziałek, 4 maja Związek Miast Polskich wezwał rząd do "natychmiastowej weryfikacji rozwiązań prawnych, regulujących działanie przedszkoli i żłobków w stanie epidemii". Według ZMP nie zostały sprecyzowane warunki, na jakich ma zostać wznowiona opieka nad dziećmi, nie zostały też przedstawione argumenty medyczne, wykazujące, że zachodzą przesłanki gwaran­tujące bezpieczeństwo dzieci, opiekującego się nimi personelu i rodziców.

nmk/ mmd/ maj/ szf/ mtb/ jwo/ jann/aba/ kurier pap

Komentarze