Premier po spotkaniu z nowym kanclerzem Niemiec: zmiana rządu w Niemczech to otwarcie nowego rozdziału relacji polsko-niemieckich

 Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Warszawa, po Paryżu i Brukseli, była trzecim punktem na mapie wizyt międzynarodowych szefa niemieckiego rządu. Podczas pierwszego oficjalnego spotkania, premier Morawiecki podkreślił, że powołanie nowego rządu za naszą zachodnią granicą to także nowy rozdział relacji polsko-niemieckich. Politycy podczas rozmowy skupili się przede wszystkim na wspólnych wyzwaniach – w tym sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz na Ukrainie. Oprócz tego omówili także sprawy unijne, kwestie energetyczne i dalszą współpracę polsko-niemiecką. 

foto: KPRM

Sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej

Jednym z głównych tematów spotkania w Warszawie była sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. – Rozmawialiśmy o naszej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej i NATO. Przedstawiłem panu kanclerzowi zmieniającą się taktykę reżimu Łukaszenki wobec tego sztucznie wywołanego kryzysu migracyjnego i używania ludzi jako żywych tarcz i broni – poinformował szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki podkreślił, że granica Unii Europejskiej musi pozostać szczelna – tak, aby Wspólnota mogła się bronić i sama decydować o swoim przyszłym losie. Nowy kanclerz Niemiec wyraził swoje poparcie i solidarność z naszym krajem: – Te działania hybrydowe muszą zostać zakończone i będziemy Polskę wspierać w tych wyzwaniach.

Bieżąca sytuacja na Ukrainie i Nord Stream 2

Omawiając kwestie zagrożeń płynących ze wschodu, szefowie rządów Polski i Niemiec skupili się także na bieżącej sytuacji na Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że nasz wschodni sąsiad znajduje się w trudnej sytuacji, do której przyczynia się także ewentualne otwarcie Nord Stream 2. Szef polskiego rządu dodał, że otwarcie gazociągu stawia w trudnej sytuacji nie tylko Ukrainę, ale także Polskę i inne kraje wschodniej Europy. – Dlatego my budujemy Gazociąg Bałtycki – uniezależniamy się od Rosji. Ale Ukraina jest w całości zależna, jeśli chodzi o gaz i w dużym stopniu także inne nośniki energii – dodał.

Sytuację na Ukrainie skomentował także kanclerz Niemiec: – Wiemy, że są tam podejmowane niebezpieczne działania. Dlatego jest to jasne, że Europa musi wspólnie dać do zrozumienia, że nie będziemy tego akceptować. Nienaruszalność granic w Europie jest to coś, co podkreślamy wspólnie jako Unia Europejska. Musimy zadbać o to, że podważanie integralności terytorialnej to coś, czego nie będziemy akceptować.

Kwestie energetyczne

Podczas wizyty poruszono również zagadnienia z zakresu energetyki. Premier przekazał, że rozmowy dotyczyły rynku energii w Unii Europejskiej: – Wiem z umowy koalicyjnej, którą podpisał pan kanclerz ze swoimi partnerami, że polityka klimatyczna jest absolutnie priorytetowa dla Niemiec. Jednak my wskazujemy na te elementy, które dzisiaj powodują problemy dla ludzi – dzisiaj energia jest coraz droższa. Szantaż gazowy prowadzi do wzrostu inflacji i podniesienia cen dla zwykłych gospodarstw domowych. Nie chcemy, żeby ludzie cierpieli na skutek takich zmian.

Szef polskiego rządu dodał, że podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej poruszy temat związany z cenami uprawnień do emisji CO2. Tzw. system ETS to jedna z przyczyn rosnących cen energii.

Współpraca polsko-niemiecka

Pierwsze oficjalne spotkanie z nowym kanclerzem Niemiec było również okazją do omówienia współpracy bilateralnej. – Dla mnie ważne jest to, że w pierwszym tygodniu po objęciu stanowiska mogłem złożyć wizytę w Polsce i mogę spotkać się z premierem Morawieckim. Rozmawialiśmy już ostatnio w Niemczech i tym lepiej, że dziś możemy te rozmowy kontynuować jako szefowie rządów i położyć fundament dla dobrej współpracy Polski i Niemiec – podkreślił kanclerz Olaf Scholz.

Politycy omówili między innymi kwestie związane z równoprawnym i wzajemnym traktowaniem się – w tym naukę języka polskiego w Niemczech i naukę języka niemieckiego w Polsce. Skupili się także na kwestiach gospodarczych. – Jestem bardzo zbudowany rozwijającymi się gospodarczymi, handlowymi, inwestycyjnymi relacjami polsko-niemieckimi. Mamy coraz więcej kontaktów nawet na poziomie małych i średnich firm. Niemcy są dla Polski najważniejszym partnerem handlowym. My jesteśmy partnerem nr 4-5. Grupa Wyszehradzka jest partnerem nr 1 dla Niemiec – poinformował premier Morawiecki.

Nowy szef niemieckiego rządu

Kanclerz Olaf Scholz jest socjaldemokratą, a jego partia SPD wygrała wrześniowe wybory parlamentarne i utworzyła rząd wraz Zielonymi i FDP. W poprzednim rządzie, którym kierowała Angela Merkel (CDU), był wicekanclerzem i ministrem finansów. 8 grudnia 2021 r. Bundestag wybrał go 395 głosami na kanclerza – wymaganych było 369 głosów (koalicja rządowa SPD-Zieloni-CDU liczy 416 posłów, wszystkich posłów jest 736). Olaf Scholz jest czwartym szefem rządu wywodzącym się z SPD i dziewiątym kanclerzem od 1949 r.

Po podpisaniu umowy koalicyjnej przez SPD, Zielonych i FDP 7 grudnia 2021 r. kanclerz Scholz powiedział: – Chciałbym bardzo chętnie i wyraźnie powiedzieć, że dla nas bardzo ważne jest, by przyjaźnie kształtować sąsiedztwo z Polską. (…) Polska jest wielkim narodem, demokracją. Bardzo się cieszę, że Polska jest częścią naszej wspólnej Unii Europejskiej i możemy tam uzgadniać wspólne sprawy, a czasem też się spierać, i w ten sposób razem budować naszą przyszłość.

Komentarze