Premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowy telefoniczne z premierem Republiki Iraku i premierem Regionalnego Rządu Kurdystanu

 18 listopada premier Mateusza Morawieckiego odbył dwie ważne rozmowy telefoniczne: z premierem Republiki Iraku – Mustafą al-Kadhimim oraz premierem Regionalnego Rządu Kurdystanu – Masrourem Barzanim. Głównym tematem rozmów była sytuacja na granicy Polski i Białorusi, gdzie po stronie białoruskiej koczują migranci m.in. z Iraku, w tym w dużej mierze z regionu Kurdystanu.

zdjęcia: Facebook

Premierzy zadeklarowali współpracę z Polską 

Premier Iraku obiecał wszelką pomoc i współpracę w sprowadzaniu swoich obywateli do kraju. Powrót będzie dotyczył także tych, którzy zostali zatrzymani w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce po nielegalnym przekroczeniu granicy. Premier przekazał także informację, że nadal będą wstrzymane bezpośrednie loty do Mińska z terytorium Iraku. Premier al-Khadimi wyraził solidarność z Polską i zapewnił, że Irak podejmie wszelkie możliwe kroki, aby obywatele tego kraju wrócili do ojczyzny.

Premier Regionalnego Rządu Kurdystanu także zaoferował współpracę. Podczas rozmowy podkreślił, że ludzie, którzy znaleźli się na granicach Unii Europejskiej są ofiarami przemytników. Zorganizowane grupy przestępcze wykorzystują sytuację dla swoich korzyści i w ten sposób niszczą dobre imię Kurdystanu. Premier Barzani podkreślił humanitarny wymiar problemu na granicy. 

Polska oferuje pomoc humanitarną migrantom

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska wielokrotnie oferowała pomoc humanitarną migrantom po białoruskiej stronie. Rozmawialiśmy na ten temat również z instytucjami Unii Europejskiej. Białoruski reżim nie wydał jednak zgody na wjazd transportu humanitarnego na swoje terytorium.

Kryzys polityczny wywołany przez reżim Białorusi

Od czerwca 2021 roku reżim Białorusi prowadzi wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Nielegalna migracja wspierana przez białoruskie służby ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej. 

Masowe próby łamania integralności terytorialnej oraz prowokacje służb białoruskich służą pogłębieniu kryzysu migracyjnego wykreowanego przez reżim w Mińsku. Wykorzystanie w tym celu dramatycznej sytuacji osób zamieszkujących m.in. region Bliskiego Wschodu stanowi element okrutnej i cynicznej gry politycznej białoruskiego dyktatora. Organizowane przez reżim Białorusi transporty ludzi z tych obszarów nieustannie napływają do Mińska, skąd przewożone są na granicę Polski i Unii Europejskiej.

Komentarze