Premier rozmawiał z przedstawicielami opozycji na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju

 Walka z koronawirusem trwa. Od 10 października w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Naszym priorytetem jest dobro wszystkich Polaków. W obecnej sytuacji kluczowa jest współpraca ponad podziałami. Dlatego premier Mateusz Morawiecki odbył wideokonferencję z przedstawicielami ugrupowań opozycyjnych, aby wspólnie omówić obecną sytuację epidemiczną w naszym kraju. Jesteśmy otwarci na dialog – dyskutujemy o strategicznych kwestiach. Wcześniej szef rządu rozmawiał z prezydentami największych miast w Polsce.

Fot. Krystian Maj / KPRM

Chcemy podkreślić, że dla nas bardzo istotny w tej sytuacji pandemii jest dialog. Chcemy wyjaśniać naszym partnerom rzeczywistą sytuację, jaka jest związana z pandemią. Uważamy, że w tego rodzaju wypadkach trzeba starać się wznieść ponad podziały polityczne i wspólnie pracować, po to, żeby móc znaleźć najlepsze rozwiązania, które musimy w tej trudnej sytuacji wypracowywać - najlepiej robi się to w ramach dialogu – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Współpraca ponad podziałami – wideokonferencja premiera z przedstawicielami opozycji

Działania realizowane przez rząd oraz sytuacja w służbie zdrowia – to główne tematy poruszone podczas wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami ugrupowań opozycyjnych. Wcześniej szef rządu omówił sytuację epidemiczną w kraju z prezydentami największych miast w Polsce.

Spotkanie było konstruktywne. Oczywiście była różnica zdań wielokrotnie podkreślana przez uczestników. Niemniej zakładam, że jeśli nie wszyscy, to niemal wszyscy uczestnicy tego spotkania reprezentujący opozycję, mieli dobrą wolę. Wierzę, że wspólnie kontynuując te spotkania, będziemy potrafili lepiej współpracować – dodał minister Michał Dworczyk.

To nie pierwsze tego typu spotkanie członków rządu z opozycją. Odbywały się już konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych w kwestiach związanych z trudną sytuacją na Białorusi. Jesteśmy otwarci na dialog. Epidemia koronawirusa to dla wszystkich test solidarności społecznej, a także umiejętności pracy ponad podziałami.

Takie spotkania będą odbywały się cyklicznie. Wierzę, że będziemy potrafili lepiej współpracować, spokojniej debatować w Sejmie, ponieważ będą potrzebne kolejne nowelizacje i propozycje ustawowe, które w związku z COVID-em trzeba realizować – dodał.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Aby walka z koronawirusem była jeszcze bardziej skuteczna, od 10 października obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Cały kraj został objęty strefą żółtą. Powiaty z najwyższą liczbą zachorowań zostały włączone do strefy czerwonej.

Zwiększamy także liczbę łóżek w szpitalach oraz usprawniamy proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA

Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Każdy ma wpływ na to, jak szybko epidemia zostanie zahamowana. W jaki sposób możemy to zrobić? Wystarczy stosować zasadę DDMA, dzięki której chronimy siebie i innych:

D jak dystans
D jak dezynfekcja
M jak maseczka
A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.


Komentarze