FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego


„Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność" – głosiło powstańcze wezwanie. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00. Do walki przystąpiło ok. 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczą żołnierze Armii Czerwonej.


foto: policja


Mija 76 lat od największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Heroicznego zrywu dokonali mieszkańcy Warszawy, a ich sprzeciw, wobec okupacji niemieckiej, odbił się echem na całym świecie. Wspomnienia minionych wydarzeń, tych którzy przeżyli, są dowodem na to, jak ogromna siła i determinacja drzemie w nas, gdy trzeba walczyć o największe wartości. Powstańcy ‘44 zacięcie walczyli o wolność i godność swoją oraz innych ludzi.

W tym szczególnym dniu, 76. Rocznicy Powstania Warszawskiego, oddajmy hołd tym, którzy przelali krew za siebie i za nas. O godz. 17:00 w godzinę "W" zabrzmią syreny alarmowe. Zatrzymajmy się na minutę czcząc w ten sposób pamięć powstańców warszawskich.

W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości związane z rocznicą powstania mają charakter kameralny, dlatego organizatorzy zachęcają do śledzenia uroczystości online.

Policja również dołącza się do tego apelu, prosząc o zachowanie ostrożności oraz wszelkich środków bezpieczeństwa.

Zapraszamy do zapoznania się z programem obchodów rocznicy wybuchu powstania oraz śledzenia relacji prowadzonej na żywo przerz Muzeum Powstania Warszawskiego.

(MSWiA/KSP/KGP/dm)

« PREV
NEXT »

Brak komentarzy

Popularne