Zarobki prezydenta Andrzeja Dudy


Andrzej Duda opublikował swoje oświadczenie majątkowe za 2019 rok. Ile zarabia urzędujący prezydent? Jakie są to kwoty?


foto: @andrzejduda

Z oświadczenia majątkowego Andrzeja Dudy wynika, że w 2019 roku zarobił on 243 041,43 zł, co daje miesięczną kwotę trochę powyżej 20 000 złotych. Na sumę tę składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz stażowy. Ponadto prezydent ma dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, mieszkania w oficjalnej siedzibie oraz ma zapewnione pełne wyżywienie. 


W 2019 roku Andrzej Duda w ramach miesięcznej pensji otrzymał 12 525,94 zł wynagrodzenia zasadniczego oraz 5 328,26 zł tytułem dodatku funkcyjnego. Na podstawie jego oświadczenia majątkowego można policzyć, że miesięczna kwota jego dodatku stażowego wyniosła w ubiegłym roku około 2 400 złotych. Miesięczna pensja prezydenta, w 2019 roku, wyniosła nieco ponad 20 000 złotych brutto. Głowa państwa ma także zapewnione mieszkanie w Pałacu Prezydenckim, pełne wyżywienie oraz bezpłatny dostęp do służby zdrowia. Ponadto prezydent oraz Pierwsza Dama nie muszą płacić za garderobę przeznaczoną na oficjalne spotkania. Prezydentowi przysługuje także całodobowa ochrona, limuzyna, samolot oraz śmigłowiec oraz dostęp do prezydenckich rezydencji wypoczynkowych. 


Byli prezydenci, po upływie kadencji, otrzymują pensję w wysokości ¾ wynagrodzenia zasadniczego, a więc około 9 500 złotych. Dodatkowo przysługuje im około 12 000 złotych miesięcznie na prowadzenie biura. Otrzymują oni także dożywotnią ochronę na terenie kraju oraz limuzynę SOP. Mogą również korzystać z bezpłatnego dostępu do służby zdrowia. 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku Pierwszej Damy, która nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji, nie ma również opłacanych składek ubezpieczeniowych. W 2016 roku przygotowana przez PiS nowelizacja zakładała podniesienie pensji prezydenta, ministrów oraz parlamentarzystów, a także przyznanie wynagrodzenia Pierwszej Damie, która miała zarabiać około 13 000 złotych brutto miesięcznie. Projekt spotkał się z krytyką społeczną i ostatecznie został on wycofany z Sejmu. 


W trakcie tegorocznej kampanii wyborczej, Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski proponowali, aby Pierwsza Dama miała opłacane z budżetu państwa składki na ZUS. 

Renata Zalewska-Ociepa
źródło: Polsat News

Komentarze