FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

7-letni chłopiec wjechał rowerem pod samochód


Mysłowiccy policjanci wyjaśniają okoliczności wczorajszego zdarzenia drogowego z udziałem 7-letniego chłopca. Wstępne ustalenia wskazują, że rozpędzone na rowerze dziecko wjechało na przejście dla pieszych wprost pod osobowego hyundaia. Na szczęście poza drobnymi otarciami chłopcu nie stało się nic poważnego. Wakacje to dla dzieci okres większej swobody. Nie zapominajmy jednak o ich bezpieczeństwie i również w tym czasie sprawujmy należytą opiekę nad swoimi pociechami.


foto: Policja Śląska

Wczoraj około godziny 11:15 na ul. Brzezińskiej doszło do potrącenia 7-latka jadącego na rowerze. Ze wstępnych ustaleń policjantów i opisu świadków zdarzenia wynika, że chłopiec wjechał na przejście dla pieszych wprost pod osobowego hyundaia. Siła uderzenia nie była duża, ponieważ kierujący chwilę wcześniej zatrzymał się przed przejściem w celu udzielenia pierwszeństwa pieszym.


Mimo tego 7-latek został przewieziony do szpitala na badania. Na szczęście poza otarciami naskórka nie stało się mu nic poważnego. Dokładnym wyjaśnianiem okoliczności tego zdarzenia zajmują się mysłowiccy policjanci.

Mundurowi apelują do rodziców o większą kontrolę nad tym, gdzie i jak Wasze pociechy spędzają czas wolny. Wakacje to dla dzieci okres większej swobody, wolności i poczucia nieskrępowania obowiązkami szkolnymi.

Niestety często jest to również czas wolny od nadzoru dorosłych i od odpowiedzialności. Tymczasem dla rodziców czy opiekunów, powinien być to czas zwiększonej koncentracji na dziecku – jego zainteresowaniach i sposobie spędzania wolnego czasu. Małe dzieci powinny być przedmiotem naszej szczególnej troski.

Jednym z największych zagrożeń dla dziecka, zwłaszcza małego, jest pozostawienie go bez opieki. Brak uwagi rodzica lub opiekuna może generować niebezpieczne i tragiczne w skutkach dla dziecka wydarzenia. Wiele z nich to nieszczęśliwe wypadki, ale zdarzają się też sytuacje, w których inne osoby wyrządzają dziecku krzywdę. Zainteresujmy się, gdzie jest i co robi nasze dziecko w czasie wolnym, dbając tym samym o jego bezpieczeństwo.

Policjanci przypominają także zasady poruszania się na rowerach osób małoletnich:
dziecko do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
dziecko w wieku 7-10 lat może kierować rowerem, pod warunkiem, że znajduje się pod opieką osoby dorosłej lub porusza się tylko po chodniku. W tym przypadku traktowane jest jako osoba piesza (art. 2. pkt 18 ustawy PRD).


Dziecko, które skończyło 10 lat może samodzielnie prowadzić rower po drodze publicznej, pod warunkiem posiadania karty rowerowej, która obowiązuje do 18. roku życia. Rowerzyści, którzy ukończyli 18 lat nie potrzebują dokumentu uprawniającego do jazdy po drogach publicznych, ale powinni znać przepisy ruchu drogowego i pamiętać o ich przestrzeganiu.

« PREV
NEXT »

Brak komentarzy

Popularne