Proboszcz z własnych pieniędzy kupił mieszkańcom ... ambulans!

Nowiutki samochód Citroen Berlingo na potrzeby chełmskiego hospicjum domowego im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego zakupił z własnych środków ks. kan. Józef Serej, proboszcz parafii Żdżanne. Wartość nowego auta to 70 tysięcy złotych. Samochód jest przeznaczony do przewozu pięciu osób. Poza tym ma większą pojemność bagażnika, która umożliwi przewóz do domów podopiecznych hospicjum niezbędnego sprzętu wspomagającego opiekę nad chorymi na nowotwory.


foto: 
hdchelm.cba

Z własnych środków finansowych Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego nie było by w stanie zakupić takiego mini ambulansu. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Dzięki temu środki na działalność gromadzi z przekazywanego jednego procenta od podatku. W ubiegłym roku z tego tytułu pozyskano ponad 115 tysięcy złotych. Pieniądze te starczają jedynie na zapewnienie opieki medycznej chorym.


Tadeusz Boniecki prezes i założyciel Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, nie kryje radości z przekazanego samochodu. – Jak dotychczas nie mieliśmy własnego samochodu hospicyjnego, a nasz zespól hospicyjny (lekarz, pielęgniarki i fizjoterapeuta, psycholog) dojeżdżał do chorych wypożyczonymi przez nas autami lub własnymi i często psującymi się samochodami. Teraz dzięki dobroci i wyrozumiałości księdza Józefa Sereja ta sytuacja się zmieni. Bardzo dziękuję księdzu za dobre serce i wielką życzliwość dla naszych chorych i hospicjum.

Tylko w ciągu ostatniego roku pod opieką chełmskiego hospicjum domowego im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego było 300 chorych na choroby terminalne, głownie nowotworowe i przewlekłe. W ciągu 11 lat działalności było to już kilka tysięcy chorych.


W chwili obecnej przybywa chorych na nowotwory, wymagających korzystania z różnego rodzaju zabiegów w domu, specjalistycznego sprzętu medycznego, środków opatrunkowych i innych, pomagających osobom terminalnie chorym godnie żyć bez konieczności hospitalizacji.

Obecnie bezpośrednią domową opieką hospicyjną obejmujemy 23 chorych z miasta Chełm i okolicznych gmin powiatu chełmskiego w promieniu ponad 50 kilometrów. Nasza pielęgniarka odwiedza chorych codziennie, wykonując wszelkie zabiegi zlecone przez lekarza. Pomimo iż nie posiadamy kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, chorzy mają z naszej strony zapewnioną bezpłatną fachową opiekę medyczną i poradnictwo przez całą dobę.


Rodziny zgłaszają coraz większą potrzebę objęcia opieką ich chorych ze strony naszego Hospicjum, jednak wcześniej zdarzało się że z przykrością musieliśmy im odmówić naszej pomocy hospicyjnej, ze względu na zbyt daleką odległość od miasta Chełm. Brak służbowego ambulansu uniemożliwiał bowiem dojazd do miejscowości zamieszkania chorego.

Mamy w pamięci również przypadki, gdy terminalnie chorzy głownie ze środowiska wiejskiego, byli traktowani jak wykluczeni społecznie bo nikt nimi nie chciał się nimi zająć od strony medycznej. Tego obowiązku należycie nie wypełniali niestety lekarze medycyny rodzinnej. Brak pomocy medycznej w ostatnim stadium życia, to prawdziwy dramat dla rodziny a także chorego, któremu towarzyszy związany z nowotworem ból nie do zniesienia.


Teraz dzięki dobremu sercu i ogromnej życzliwości naszego darczyńcy ks. kan. Józefa Sereja, ta sytuacja się zmieni.

Działalność Hospicjum Domowego im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego, to nie tylko opieka medyczna. Przy hospicjum działają też grupy wsparcia: dla osób po chorobie nowotworowej i grupa wsparcia w żałobie. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i regularnie przychodzi na nie po kilkanaście osób.

Ponadto prowadzimy bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego (m.in. łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki, koncentratory tlenu, ssaki medyczne, pompy infuzyjne i inne rzeczy niezbędne do opieki nad chorym w domu).


Ważnym punktem naszej działalności jest także edukacja hospicyjna dzieci i młodzieży w chełmskich szkołach i przedszkolach.

Najnowszym wyzwaniem podjętym przez Stowarzyszenie jest budowa Stacjonarnego Domu Hospicyjnego w Nowinach koło Chełma. Będzie to pierwsza tego typu placówka medyczna w subregionie chełmskim. W jej skład wejdzie też Dom Opieki Długoterminowej i Dom Opieki Wyręczającej. Obiekty te powstaną na 2,5 ha działce przekazanej bezpłatnie przez Starostwo Powiatowe w Chełmie z zasobów Skarbu Państwa.

źródło: hdchelm.cba