Nie żyje lider Budki Suflera Romuald Lipko

W wieku 69 lat zmarł muzyk Romuald Lipko, lider Budki Suflera - poinformował zespół. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich przebojów zmagał się z chorobą nowotworową.


foto: @budkasuflera

Romuald Lipko przegrał z chorobą nowotworową.

"Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów" - napisali bliscy muzyka.Romuald Lipko urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie. W szkole poznał Krzysztofa Cugowskiego, z którym później stworzyli zespół Budka Suflera. Lipko był najważniejszym kompozytorem zespołu, a od 1978 roku także jego liderem.


W Budce Suflera Lipko zaczynał jako basista, a od lat 80. grał na klawiszach. Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy co się da" i wielu innych.W połowie 2019 roku Budka Suflera wróciła na estradę w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i singlem "Gdyby jutra nie było". Zespół zapowiedział nowy album oraz trasy koncertowe: 45 lat "Powrót do korzeni"! i "Za Ostatni Grosz 2020". Ostatnio Lipko skomponował hymn obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II - "Nie zastąpi Ciebie nikt".


Pierwsze informacje o chorobie nowotworowej Lipko pojawiły się w lipcu 2019 roku.

Romuald Lipko latem rozpoczął leczenie w klinice w Magdeburgu i nie przestawał planować trasy koncertowej. Najbliższy koncert Budki Suflera miał odbyć się 14 lutego w Lublinie.


źródło: TvpInfo/ PolsatNews/ RadioZet/ Fakt24