Adam Słodowy nie żyjeNie żyje Adam Słodowy, który w latach 70. i 80. XX wieku prowadził w Telewizji Polskiej program „Zrób to sam”. Słodowy odszedł 10 grudnia wieczorem. Miał 96 lat.


screen-YouTubeAdam Słodowy, gdy tylko pojawił się na ekranach telewizorów ze swoim programem "Zrób to sam", od razu podbił serca młodych majsterkowiczów pomysłowością, wyobraźnią oraz talentem do przekazywania wiedzy. Zrobiło się o nim głośno w całej Polsce.


Na wniosek dzieci, 21 marca 1974 roku został Kawalerem Orderu Uśmiech, a w roku 1983 otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

Powstawały nawet dowcipy z Adamem Słodowym w roli głównej. W jednym z nich Gierek miał zapytać Słodowego "Pomożecie?". Na co popularyzator nauki odpowiedział "Zrób to sam". Adam Słodowy nazywany był także żartobliwie polskim MacGyver'em.


Adam Słodowy był również autorem wielu książek, poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu. W "Lubię majsterkować" zamieścił niektóre informacje prezentowane wcześniej w telewizji, a także projekty wielu nowych zabawek i urządzeń. Nakład tej książki sięgnął ponad 560 tysięcy egzemplarzy.

Zmarł we wtorek 10 grudnia 2019 roku w wieku 96 lat. Informację o śmierci Adama Słodowego potwierdziła jego żona, pani Bożena.

Renata Zalewska-Ociepa
źródło: rmf24