FAKTY
latest

reklama

Fakty

fakty

Jan Gargasewicz - ksiądz, który ma złote serce

Proboszcz Jan Gargasewicz z Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu swoją postawą pragnie zachęcić parafian do aktywnego uczestnictwa w mszach świętych i życiu parafii. W kościele urządził pokój dla mam z dziećmi, a jeszcze w tym roku otworzy przykościelną jadłodajnię i kawiarnię.


foto: YouTube

W rozmowie z reporterami Gazety Wrocławskiej ksiądz Gargasewicz (59 l.) podkreślił, że na Podzamczu jest wiele starszych, samotnych osób. Często z trudem wiążą oni koniec z końcem,a pieniędzy brakuje im praktycznie na wszystko. Zdarza się nawet, że są głodni. 


Właśnie z tego powodu duchowny postanowił otworzyć jadłodajnię. Rozpoczął współpracę z siecią sklepów Biedronka i dzięki temu, będzie mógł odbierać ze sklepów żywność, której kończy się data ważności, a która nadaje się do spożycia. Planowane jest wydawanie kilkudziesięciu talerzy zupy z wkładką mięsną.

Kuchnia jest już wyposażona w kotły do gotowania, profesjonalne zmywarki i lodówki.
Potrzebny jest już jedynie odbiór sanepidu.


Wkrótce przy kościele otwarta będzie kawiarnia, w której po mszy świętej będzie można napić się kawy czy herbaty lub zjeść ciastko. Gotowa jest także sala, którą będzie można wynajmować na różne uroczystości, np. na wesela, chrzciny czy stypy. Sala pomieści 200 osób i jest świetnie nagłośniona i wyposażona. Co ważne, obok jest parking. 

Jak mówi proboszcz, nie chce on robić konkurencji innym, tego typu obiektom. Opłaty nie będą bowiem wysokie, a chodzi raczej o to, by zwróciły się koszty oraz o to, aby parafianie mogli się ze sobą integrować, zacieśniać relacje i budować wspólnotę. Księdzu bardzo zależy na tym, żeby przyciągnąć ludzi do Kościoła. 


Ksiądz Jan Gargasewicz parafią kieruje od trzech lat. W tym czasie wyremontowano cztery pomieszczenia w piwnicy, które służą parafianom jako salki do spotkań. Utworzono pokój dla mamy z dzieckiem, gdzie można nakarmić pociechę lub zmienić jej pieluszkę. W pokoju tym jest nagłośnienie, a więc cały czas słychać to, co dzieje się podczas mszy świętej. Znajdują się tam także toalety. 
Przed kościołem wymienione zostały także stare, zniszczone płyty, które zastąpiono bardzie trwałymi granitowymi. Wikariuszom odnowiono ich pokoje oraz zrobiono garaże. 


11 lutego 2017 roku ksiądz Prałat dr Jan Gargasewicz został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za pracę charytatywną na rzecz ludzi potrzebujących, cierpiących oraz chorych. 

5 września 2018 roku podczas Uroczystej Galii w Oratorium Marianum Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, duchowny odebrał wyróżnienie w kategorii Lodołamacz Specjalny za wrażliwość, eliminowanie barier i podziałów społecznych względem osób z niepełnosprawnościami.  
Proboszcz jest także dyrektorem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum Ojca Pio w Świdnicy. Działa on również na rzecz świdnickiego Caritasu.

Renata Zalewska-Ociepa
źródło: Gazeta Wrocławska/sanktuarium.diecezja.swidnica.pl
« PREV
NEXT »

Popularne