Życie bez chemii nie tylko dla ekofreaków. Na proszek do prania wydasz grosze - Głos Wojewódzki
FAKTY
latest

reklama


piątek, 25 października 2019

Życie bez chemii nie tylko dla ekofreaków. Na proszek do prania wydasz grosze

Ekologiczny proszek do prania to świetny środek. Usuwa plamy, pozostawia przyjemny zapach, jest delikatny dla skóry i bezpieczny dla środowiska. Sprawdź przepis na tani domowy proszek do prania. Upewnij się, czy pralka i soda oczyszczona to dobre połączenie.


foto: pixabayPrzepis na domowy proszek do prania jest prosty. To zazwyczaj kilka środków, które można bez problemu kupić w internecie. Jeżeli chcesz być eko, lepiej zamów w jednym sklepie od razu wszystkie potrzebne produkty. A jeżeli chcesz być super eko, wybierz drogerię, która też dba o środowisko naturalne. To znaczy, że używa opakowań wielokrotnego użytku (na przykład szklanych słoików) oraz pakuje towar w kartony z odzysku.

Zalety domowego proszku do praniaEkologiczny proszek do prania, przygotowany w domu, ma wiele zalet. Dlatego wybierają go zarówno osoby, którym leży na sercu los środowiska naturalnego oraz ci, którzy zainteresowali się takim specyfikiem z dbałości o siebie i swoich bliskich.

Soda i olejek eteryczny to składniki ekologicznego proszku do prania.


foto: pixabay

Domowy proszek do pralki - zalety:

ekologiczny - nie wszystkie, ale nadal wiele drogeryjnych proszków, kapsułek i żeli do prania zawiera substancje szkodliwe dla środowiska naturalnego. Są to chociażby fosforany, które co ważne podczas prania, zmiękczają wodę. Gorzej, że potem fosforany wraz ze ściekami trafiają do rzek, jezior i morza. Jak to możliwe, skoro ścieki powinny być oczyszczone w oczyszczalni ścieków? A możliwe, bo nawet najlepsza oczyszczalnia ścieków nie poradzi sobie z fosforanami. Poza tym nie wszystkie ścieki trafiają do oczyszczalni. I już problem gotowy! Myślisz, że Ciebie ten problem nie dotyczy? Jesteś w błędzie. Co roku zgromadzone fosforany powodują rozrost sinic chociażby w Bałtyku.
skuteczny - domowy proszek do prania bardzo dobrze radzi sobie z każdym praniem - białym, kolorowy, delikatnym. Przy trudniejszych plamach przed włożeniem ubrań do prania można natrzeć zabrudzenia szarym mydłem. Aby łatwiej je rozprowadzić, mydło i ubranie powinno być zwilżone. Ba! Szare mydło świetnie usuwa wiele plam, także te z białych skarpetek!tani - koszt przygotowania domowego proszku do prania jest podobny do ceny tańszego środka piorącego lub popularnego lub reklamowanego specyfiku dostępnego w dobrej promocji. Samo szare mydło to tani, bardzo wydajny i skuteczny odplamiacz.
delikatny - dostępne w drogeriach i marketach środki piorące mogą podrażniać skórę dorosłych, dzieci i młodzieży. Oczywiście nie każdy w taki sposób zareaguje na składniki, zawarte w proszku, żelu lub kapsułkach. Ale są osoby, które po ubraniu koszulki, spodni czy sukienki wypranej w popularnym nawet proszku, dostają zaczerwienionej i swędzącej wysypki. Wtedy pomóc im mogą tylko środki antyalergiczne.
Ekologiczny proszek do prania możesz używać do prania w różnych temperaturach.


foto: pixabay

Składniki ekologicznego proszku do prania
Najczęściej zrobiony w domu proszek do prania składa się z zaledwie kilku składników. Specjaliści od mieszania takich specyfików polecają sodę kalcynowaną, boraks, płatki mydlane i ewentualnie olejek eteryczny.
Soda kalcynowana to nie jest to samo co soda oczyszczona. Jest znacznie lepsza do wykorzystania przy mieszaniu proszka do prania, ponieważ ma wiele właściwości. Soda kalcynowana zmiękcza wodę podobnie jak fosforany oraz ma właściwości czyszczące i wybielające. Można ją używać nie tylko do prania białych rzeczy, ale też kolorowych. Usunie plamy, ale nie doprowadzi do zniszczenia ubrań.
Podstawowym składnikiem domowego proszku do prania jest też boraks. To potoczna nazwa tego nieorganicznego związku chemicznego, który oficjalnie nazywany jest tetraboranem sodu, czteroboranem sodu lub solą sodową kwasu borowego. Boraks usuwa tłuszcz, rdzę oraz inne plamy. Ma właściwości antygrzybiczne, antywirusowe, antyseptyczne, a także owadobójcze. Dlatego może być używany do pozbycia się z domu na przykład mrówek.
Płatki mydlane to po prostu potarte, rozdrobnione mydło. Warto, aby płatki były drobne. Wtedy łatwiej rozpuszczą się w wodzie podczas prania.
Soda oczyszczona przyda się do prania ubrań i czyszczenia pralki.


Proszek do prania w pralce - przepis
W internecie można znaleźć wiele przepisów na ekologiczny proszek do prania. Składniki są podobne, proporcje też. Przykładowo można wymieszać szklankę boraksu, szklankę sody kalcynowanej i szklankę płatków mydlanych.
Inni znawcy tematy zalecają, by dodać półtora szklanki płatków mydlanych. Składniki domowego proszku do prania można odmierzać szklankami lub miarkami. Gdy przygotowujesz swoją pierwszą mieszankę, użyj mniejszych porcji. Wtedy łatwiej sprawdzisz działanie mieszanki i w razie potrzeby szybciej ją poprawisz.

Zapach ekologicznego proszku do prania
Jak pachnie domowy proszek do prania? To zależy tylko od Ciebie. Suchy proszek pachnie mydłem, którego do niego dodasz. Wyprane w tym specyfiku pranie nie ma właściwie żadnego zapachu.
Chyba, że dodasz do pralki płyn do płukania. Jeżeli masz w kranie twardą wodę, możesz bez żalu zrezygnować z płynu do płukania. Ponieważ niezależnie od tego, czy dodasz do prania najdroższy lub najtańszy płyn do płukania albo wcale go nie użyjesz, to pranie i tak będzie szorstkie.
Lepiej dodaj do proszku do prania kilka lub kilkanaście kropli olejku eterycznego i przed wsypaniem mikstury do pralki, dobrze ją wymieszaj.

źródło: wroclaw.dlawas.info

« PREV
NEXT »

Popularne na Facebooku

Popularne